fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları

Görüntülenme Sayısı: 26298

Çocukların televizyon izlemesini önlemek çok zordur. Bazı evlerde televizyon izleyen kimse olmasa da daima açıktır. Anne babalar bazen Televizyonu yedek çocuk bakıcısı olarak kullanmaktadır. Peki televizyon izlemek çocukları nasıl etkiliyor? Televizyon izlemenin zararları nelerdir? bu gibi soruların cevapları makalemizde

Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları
  • 2 yaşın altındaki bir çocuk için hiçbir gelişimsel avantaj sağlamaz. Daha da kötüsü, beynini geliştiren becerileri, diğer insanlarla etkileşim kurmak ve oynamak gibi becerilerini kısıtlar. Bir çocuk, bir video ekranında gördüğü şeylerden ziyade gerçek etkileşimden -insanlarla ve eşyalarla- çok daha verimli bir şekilde öğrenir.
  • Televizyon izlemenin zararlarının başında, çocuğunuzun dil, yaratıcılık, motor ve sosyal beceriler gibi önemli becerileri geliştirmesi için gereken zamanı uzatması gelmektedir. Bu beceriler, çocukların beyin gelişimleri için kritik bir zaman olan 0-2 yaşlarında oyun, arama ve sohbet yoluyla geliştirilir. Örneğin, çocuğunuzun dil becerileri, pasif olarak televizyon izlemesiyle gelişme göstermez. Dil gelişimi gerçek yaşam bağlamında konuşma ve dinleme ile insanlarla etkileşim kurarak sağlanır.
  • Televizyon izlemenin zararlarından bir diğeri ise çocuğunuzun inisiyatif kullanma, analitik düşünme ve hayal gücünü kullanmasını engellemesi nedeniyle çocuğunuzun zihnini uyuşturmasıdır.
  • Televizyon izlemek, okuma ve uygulama yoluyla okuma becerilerini geliştirme zamanını uzatır. Okul öncesi yıllarda televizyon izleyen çocuklar, 5 yaşından önce okuma becerisine sahip değillerdir. Ayrıca, eğlence için televizyon seyreden çocuklarda kitap ve diğer basılı medya ürünlerini okuma olasılığı daha düşüktü.
  • Konuşma ve dil uzmanı Dr. Sally Ward'a göre, 20 yıllık araştırmalar, evlerinde arka planda televizyon gürültüsü ile boğulan çocukların arka planda gürültü olduğunda seslere dikkat etmede zorlandıklarını gösteriyor.
  • Televizyon seyreden çocuklar, öğretmenlerine odaklanmakta zorlanırlar, çünkü televizyonda hızlı tempolu görsellerle uyarılmaya alışkındırlar. Ayrıca çok daha kısa dikkat süreleri vardır.
  • Çok fazla televizyon seyreden okul çocukları ödevlerinde daha az çalışmaya eğilimlidirler. Arka planda televizyon ile ödev yaparken, çocuklar daha az beceri ve bilgiye sahip olma eğilimindedirler. Televizyon yüzünden uykusuzluk çekerler, gün içinde daha az uyanık olurlar ve bu okul performansının zayıflamasına neden olur.
  • Bu yüzden aslında yapacağınız Çocuklarınız ve Sizin için Teknoloji Diyeti çocukta daha çok yol gösterici olacaktır.

  • Televizyon çocuğunuzu olumsuz etkilere maruz bırakır ve olumsuz davranışları teşvik eder. Televizyon şovları ve reklamlar genellikle şiddet, alkol, uyuşturucu kullanımı ve cinsiyet ayrımcılığını olumlu bir şekilde gösterir. Çocuğun zihni kil gibidir. Gördükleri ile ilgili erken izlenimler oluşturur ve bu erken izlenimler, dünyayı nasıl gördüğünü ve yetişkin davranışını nasıl şekillendireceğini belirler. Örneğin, yirmi yıllık bir araştırma, medya şiddetine daha çok maruz kalan çocukların daha agresif davrandıklarını göstermiştir. Televizyonda zaman zaman şiddet, sorunları çözmenin yoludur, bir televizyon kahramanı kötü bir adamı dövdüğünde çocuklar bunu ciddiye alır.
  • Yapılan araştırmalara göre çok fazla televizyon seyreden çocuklar genellikle aşırı kiloludur. Çocuklar, Televizyon izlerken abur cuburlar sık sık tüketirler. Ayrıca, sağlıksız yiyecek tüketmek için reklamlardan da etkilenirler. Ayrıca, koşma, atlama veya kalori yakma gibi metabolizmayı artırma aktiviteleri yerine televizyon karşısında sabit bir biçimde otururlar. Obez çocuklar, alışkanlıklarını değiştirmedikçe yetişkin olduklarında da obez olma eğilimi gösterirler. Yakın tarihli bir araştırma, bu bulguyu doğrulamakta ve günde 1 saatlik televizyon izleme alışkanlığının bile çocukların obez olmasında etkili olduğunu göstermektedir.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Aile içi Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması Gününün çocuğunu ekran karşında geçiren çocuklarınız ve sizin için uygulanabilir teknoloji diyeti nasıl yürütülmelidir ? Ekran başında çok zaman geçiren öğrenciler için nasıl bir yol izlenmelidir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Key Koleji İlkokulu

Öğretmenler çok içten ve tecrübeli. Öğrencim olmamasına rağmen yine de bizlerle sohbet ediyorlar. Öğrencileri ile iletiş...

Özel Erdem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji İlkokulu

Bir aile dostumuzun tavsiyesi üzerine kayıt yaptırdık. Hiç bir sıkıntımız yok Allah'a şükür. Bizlere vatana millete yakı...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum