fb

Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları

Görüntülenme Sayısı: 11758

Çocukların televizyon izlemesini önlemek çok zordur. Bazı evlerde televizyon izleyen kimse olmasa da daima açıktır. Anne babalar bazen Televizyon'yi yedek çocuk bakıcısı olarak kullanmaktadır. peki Televizyon izlemek gerçekten çocukları nasıl etkiliyor?

Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararları
  • 2 yaşın altındaki bir çocuk için hiçbir eğitim avantajı sağlamaz. Daha da kötüsü, beynini geliştiren, diğer insanlarla etkileşim kurmak ve oynamak gibi becerilerini kısıtlar. Bir çocuk, bir video ekranında gördüğü şeylerden ziyade gerçek etkileşimden -insanlarla ve eşyalarla- çok daha verimli bir şekilde öğrenir.
  • Televizyon izlemek, çocuğunuzun dil, yaratıcılık, motor ve sosyal beceriler gibi önemli becerileri geliştirmesi için gereken zamanı uzatır. Bu beceriler, çocukların ilk iki yılında (beyin gelişiminde kritik bir zaman) oyun, arama ve sohbet yoluyla geliştirilir. Örneğin, çocuğunuzun dil becerileri, pasif olarak Televizyon dinleyerek gelişme göstermez. Gerçek yaşam bağlamında konuşma ve dinleme kullanılırken insanlarla etkileşim kurarak geliştirilir.
  • Televizyon izlemek, çocuğunuzun inisiyatif kullanma, entelektüel mücadele etme, analitik düşünme ve hayal gücünü kullanmasını engellemesi nedeniyle çocuğunuzun zihnini uyuşturur.
  • Televizyon izlemek, okuma ve uygulama yoluyla okuma becerilerini geliştirme zamanını uzatır. Okul öncesi yıllarda karikatürleri ve eğlence televizyonunu izleyen çocuklar, 5 yaşından önce okuma becerisine sahip değillerdir. Ayrıca, eğlence Televizyon seyretmek çocuklar da kitap ve diğer basılı medya okumak olasılığı daha düşüktü.
  • Konuşma ve dil uzmanı Dr. Sally Ward'a göre, 20 yıllık araştırmalar, evlerinde arka planda Televizyon gürültüsü ile boğulan çocukların arka planda gürültü olduğunda seslere dikkat etmede zorlandıklarını gösteriyor.
  • Televizyon seyreden çocuklar, öğretmenlere dikkat etmede zorlanırlar, çünkü televizyonda hızlı tempolu görsel uyarılmaya alışkındırlar. Ayrıca çok daha kısa dikkat süreleri vardır.
  • Çok fazla Televizyon seyreden okul çocukları ödevlerinde daha az çalışmaya eğilimlidirler. Arka planda Televizyon ile ödev yaparken, çocuklar daha az beceri ve bilgiye sahip olma eğilimindedirler. Televizyon yüzünden uykusuzluk çekerler, gün içinde daha az uyanık olurlar ve bu okul performansının zayıflamasına neden olur.
  • Televizyon çocuğunuzu olumsuz etkilere maruz bırakır ve olumsuz davranışları teşvik eder. Televizyon şovları ve reklamlar genellikle şiddet, alkol, uyuşturucu kullanımı ve cinsiyet ayrımcılığını olumlu bir şekilde gösterir. Çocuğunun zihni kil gibidir. Gördükleri ile ilgili erken izlenimler oluşturur ve bu erken izlenimler, dünyayı nasıl gördüğünü ve yetişkin davranışını nasıl etkilediğini belirler. Örneğin, yirmi yıllık bir araştırma, medya şiddetine daha çok maruz kalan çocukların daha agresif davrandıklarını göstermiştir. Televizyon tarafından, şiddet, sorunları çözmenin yoludur - bir Televizyon kahramanı kötü bir adamı dövdüğünde çocuklar bunu ciddiye alır.
  • Yapılan araştırmalara göre çok fazla Televizyon seyreden çocuklar genellikle aşırı kilolu. Çocuklar, Televizyon izlerken abur cubur yemeğini sık sık tüketirler. Ayrıca, sağlıksız yiyecek tüketmek için reklamlardan etkileniyorlar. Ayrıca, koşma, atlama veya kalori yakma ve metabolizmayı artırma aktiviteleri yapmıyorlar. Obez çocuklar, alışkanlıklarını değiştirmedikçe yetişkin olduklarında obez olma eğilimi gösterirler. Yakın tarihli bir araştırma, bu bulguyu doğruluyor ve çocukluğun obezitesi ile sadece bir saatlik Televizyon bile ilişkili olduğunu ileri sürdü.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 22 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Aile içi Sağlıklı Şekilde Ekran Kullanımı Süresi Kısıtlaması Gününün çocuğunu ekran karşında geçiren çocuklarınız ve sizin için uygulanabilir teknoloji diyeti.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Özel Eğitimciler Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Eğitimciler Okulları İlkokulu

Hiç tereddütsüz tavsiye edeceğim, mükemmel bir okul. 4 yıl dır bu okulda iki çocuk okutuyorum. 3.sınıfta olan çocuğum in...

Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum