fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi mi? Karneler Nasıl Verilecek?

Görüntülenme Sayısı: 1250

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 25 Aralık 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yayınladığı yazıyla birlikte, yüz yüze sınavların ertelendiğini duyurdu. Bu açıklamaya göre ilk dönem sınavları yüz yüze yapılmayacak. Yüz yüze sınavlar salgının seyri doğrultusunda, 15 Şubat 2021 tarihinden sonraya ertelendi.

Yüz Yüze Sınavlar Ertelendi mi? Karneler Nasıl Verilecek?

Yüz Yüze Sınavlar İptal mi Edildi?

İşte Bakan Selçuk’un sınavların iptali ile ilgili yazısı şöyle; “Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiye yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar. Bu yıl olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz. Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz. Güzel bir gün diliyorum.”

Bakanın bu güncel açıklamasından sonra karne notlarının da nasıl hesaplanacağı merak konusu oldu.

Karne Notları Nasıl Hesaplanacak?

Karne Notları Nasıl Hesaplanacak?

Yüz yüze sınavların birinci dönem iptal olmasının ardından, veliler ve öğrenciler karne notlarının nasıl açıklanacağını da araştırmaya başladı. İlk ve ortaokul öğrencilerinin karne notunu öğrencilerin derse devamlılıkları, katılım oranları ve etkinlik durumları etkileyecek. Bilgisayar veya interneti olmayan öğrenciler ve veliler ise notlarının nasıl hesaplanacağı konusunda endişeli. Çünkü bu öğrencilere nasıl katılım puanı verileceğine dair bir bilgi henüz bulunmuyor.

Lise öğrencilerinin birinci dönem notları ise ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlar sayesinde belirlenecek. Liseler için mazeret sınavlarının 15-25 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacağı planlanmıştı. Özet olarak, yüz yüze sınavlar yarıyıl tatili sonrasına ertelenmiş oldu. Yani liselerde ilk dönem için karne verilmeyecek.

Bu makale Didem araz tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İdeal Çocuk Yetiştirme Tutumu Çocuk yetiştirirken nasıl bir yol haritası izlenmeli? İdeal çocuk yetiştirme tutumları arasında neler vardır? Bu gibi soruların cevabı makalemizde.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Torbalı Bilgi Parkı Anaokulu Özel Okul
Özel Torbalı Bilgi Parkı Anaokulu

Bir okuldan çok daha fazlası. Her iki çocuğumuda gönderdim ve çok memnunum. Edep ahlak bilgi ve aklıma gelmeyen daha bir...

Özel Merdivenköy Çilek Ağacı Anaokulu Özel Okul
Özel Merdivenköy Çilek Ağacı Anaokulu

geniş iç mekanı ile oldukça fazla çocuğun geniş alanda oyun oynamasına olanak sağlıyorlar. binaları bahceleri ile de çoc...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum