fb

Zor Olan 5. Sınıf mı Yoksa Ergenlik mi?

Görüntülenme Sayısı: 1532

Ne kadar da çabuk geçti ilkokul yılları değil mi? Öyle heyecanlıydı ki ilkokula başladığı gün. Minicik kalbi kuş gibi pır pır atıyordu. En büyük heyecan da sizdeydi.

Bir yandan ne zaman büyüdü bu çocuk şaşkınlığı diğer yandan hafif bir gurur. Sonra okuma-yazma çalışmaları derken evde en büyük otorite öğretmeni oluvermişti. Siz ne söylerseniz söyleyin önemli olan tek şey öğretmenin söyledikleriydi. Sizin evde yıllarca yediremediğiniz peyniri öğretmen bir ders saatinde anlatarak yedirmişti. Ne de şanslıydınız öğretmen açısından. Tüm öğrencilere eşit mesafede ve oldukça profesyonel bir öğretmene denk gelmiştiniz.

Zor Olan 5. Sınıf mı Yoksa Ergenlik mi?

5. sınıfa başladı mı çocuğunuz her şey birden değişiverir. Ne oldu da 1 senede bu kadar değişti bu çocuk değil mi? Bir kere artık sizin nasihatlerinizi pek önemsemeyecek hatta eleştirecek. Okuldaki öğretmenlerinden çok arkadaşları daha önemli olacak. Önceden çuval verseniz giyecek olan çocuğun gardolabı birden bire değişecek. Peki annecim, olur babacığım cümlelerini daha az duyacak beni hiç anlamıyorsunuz, siz nereden bileceksiniz cümlelerini oldukça fazla duyacaksınız. Biraz dağınıklaşacak tamam itiraf edelim biraz değil çok dağınıklaşacak. Odasını toplamaya kalktığınızda dünya savaşı çıkaracak kadar sinirlenecek size.

Düşünceleri değişmeye başlayacak. Hiç duymadığınız müzik gruplarını dinlemeye, hiç görmediğiniz internet fenomenlerini takip etmeye başlayacak. Hiç istemiyorsunuz biliyoruz fakat saatlerce bilgisayarın başında kalacak. Ya online bir oyun olacak oynadığı ya da youtube da oyun ya da makyaj videoları.

Okul zaten ayrı bir konu. Önceden senelerce vakit geçirdiği tek bir öğretmeni vardı. O gün derste dalgınsa öğretmeni hemen evde bir şey olduğunu anlar ve ona göre üstüne pek gitmezdi. Bilirdi ki üstüne gittikçe heyecanlanır ve yapabileceği etkinlikleri bile yapamaz. Ortaokul öyle mi? Pazartesi ilk saat gördüğü öğretmeni 1 hafta sonra tekrar görüyor. Onlarca öğretmen, onlarca ders. Her öğretmen farklı, sınıftaki ders anlatım şekli, öğrenciden beklentileri, öğrenciye davranış şekli. Üstüne bir de ergenlik belirtileri. Zor olan hangisi acaba? Tanıdık geldi mi size de bunlar?

Size iyi bir haberimiz var. Bunları yaşayan sadece siz değilsiniz. Ve daha iyi bir haberimiz var bu bir geçiş dönemi ve geçici bir dönem. Çocuğunuzun hem fiziksel hem de duygusal olarak değişimi sizin yaşadıklarınızdan çok onun için çok önemli. Aslına bakarsanız muhteşem bir şey! Ortaokul ilkokuldan sonra gerçekten de çok büyük bir değişiklik fakat uyum sağlamayan çocuk yok, o konuda rahat olabilirsiniz.

Siz ne yaparsanız yapın bu değişimler yaşanacak. Yaşanması hem doğal hem de kaçınılmaz. Bu nedenle anne-baba olarak bu duruma nasıl hoş geldin diyeceğiniz önemli. Çocuğunuzun yanında olarak, onu destekleyerek bu süreci atlatmasına yardımcı mı olacaksanız. Evdeki otoriteniz sarsılacak korkusuyla onunla amansız bir iktidar mücadelesine mi gireceksiniz? Çocuğunuz sizi eleştirdiğinde “sen nasıl beni eleştirirsin” cevabını mı vereceksiniz yoksa “artık büyüyor ve sorgulamaya başlıyor” diye düşünüp onunla empati mi kuracaksınız.

Ergenlik ve 5. sınıf çocuğunuzun olduğu kadar sizin için de büyük bir değişim ve deneyim olacak. Bunu hazır ve sevgiyle karşılamanız yaşadığınız değişimi kolaylaştıracak ve bu dönemi rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 26 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hayaller Mutlu Çocuk, Hayatlar TEOG Aileler TEOG döneminde nelere dikkat etmeli? TEOG sürecinde çocukların yanında olmanın önemi nedir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Ankara Maya Ortaokulu Okul gibi okul! Bir kere çok güvenli, sosyal, yabancı dile çok önem veriyor. Okula herkes öyle elini kolunu sallayarak g...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Gökyüzü Koleji Ortaokulu Son derece ilgili ve sıcakkanlı bir ekip çalışmakta, gelen anne babalara yardımcı olma konusunda ellerinden geleni yapıy...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Biltek Ortaokulu Hakikaten çok güzel bir ortam ve çok güzel bir eğitim en önemliside gerçek eğitimci değerli hocalarımızın olması
Hemen İncele
11079 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!