fb

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz

Görüntülenme Sayısı: 575

Eğer çocuk sahibiyseniz aşağıda sıralayacağımız tepkilerden en az iki tanesini mutlaka yaşamış olmalısınız.  Bu tepkiler bir yandan anne-babalığın şanıdır bir yandan da aslında istemesek de gerçeklerle yüzleşmektir. Şimdiye kadar herhangi bir çözüm getirdiği de görülmemiştir fakat tamamen rahatlamak amacıyla kullanılmaktadır. Hazır mısınız? Başlıyoruz…

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz-1

“Bu çocuk kime çekti bilmiyorum!”

Listenin en başında yer alan ve en çok söylenen cümledir. Bu raddeye gelene kadar anne ve baba arasında bir mücadele yaşanmıştır tabi ki. Bu çocuk sana çekti, hayır sana çekti paslaşmalarından sonra en son anlaşmaya varılıp “bu çocuk kime çekti?” noktasına gelinir. Aslına bakarsanız çocuk anne-babanın aynasından yola çıkarak diyebiliriz ki bu çocuk size çekti. Muhtemelen tepki verdiğiniz davranış ne ise bir benzer halini sizden görerek yansıtıyor. Aman neyse ne? Ne diyorduk.. Kime çekti bu çocuk acaba?

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz-2

“Bunları nereden öğreniyorsun?”

Sizin evde hiç konuşulmaz ama çocuğunuz öyle konuştu değil mi? Sizin evde hiç bağırılmaz ama çocuğunuz bağırdı değil mi? Sizin evde hiç olmaz ama çocuğunuz arkadaşına mı vurdu? O zaman hep beraber soruyoruz “bunları nereden öğreniyorsun?” O an sanırsınız çocuk bu soruya mantıklı mantıklı cevap verecek. Elbette cevap vermeyecek ama çocuğumuzu biraz gözlemlersek cevabı bulacağız orası kesin.

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz-3

Yakıştı mı şimdi bu hareket sana?

Normal hayatımızda çocuklarımızla iletişim kurarken çocuk takdir edilesi bir davranış sergilediğinde “bravo bu hareket çok yakıştı sana!” demiyoruz fakat istemediğimiz bir davranış karşısında hiçbir cevap beklemeden soruyoruz bu manasız sorumuzu: “yakıştı mı şimdi bu hareket sana? Söyle hadi..” Sevgili anne-baba ne söylesin o çocuk şimdi sana? Onun yakışma fiiline dair tek bildiği eşleme kıyafet-insan eşlemesi. Evet biliyoruz bir cevap beklenmiyor. Burada amaç çocuğu yaptığı olumsuz davranıştan dolayı anlamsız bir soruyla utandırmak.  Utandırmak da bir yetişkine yakışmıyor sanki?

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz-4

“Yap yavrum yap devam et sen böyle…”

İşte gerçekten çok kızmış bir anne ya da baba. Ve bu cümleden sonra tüm çocuklar bilir ki kızılan durum, yap yavrum denilen şey her ne ise bir süre yapılmaması gerekir. Oldu ki çocuk bu mesajı gerçekten yap olarak algıladı ya da nefsine yenik düştü ve devam etti. Büyük ihtimalle o gün ona hafiften dar edilecektir. Yapmayın yavrular bizden size tavsiye…

Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz-5

“Sor bakayım arkadaşlarına onlar da senin gibi yapıyorlar mıymış böyle?”

Uzmanlar kıyaslama yapmayın diyorlar kıyaslama yaptırtmayın demiyorlar değil mi? Bu cümlemizde çocuğu mahcup etme, kıyaslama, küçük düşürme vb.. öğeler olmakla birlikte bunların hiç biri açığa verilmeden çocuğun bizzat kendisinin araştırarak bu öğeleri bulması hedeflenmektedir. İstenmeyen davranış değiştirilmez aksine pekişir.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Son Günlerin Çılgın Oyunu 'Pokemon Go' ve Çocuklarımız Son zamanların popüler oyunu "Pokemon Go" gibi sanal gerçeklik belli yaşta çocuklar üzerinden gerçeklikten kopma gibi sorunlara sebep olabilir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Açı Okulları Akatlar İlkokulu Açı okulları bildiğimiz okullardan değil. Onlarda öncelik mutlu, sorumluluklarını bilen, kendi ayakları üstünde durabile...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Bilfen Koleji Çamlıca İlkokulu Başarılı, çalışkan ve özgüvenli çocuklar yetiştiren okul.
Hemen İncele
Özel Okul
Özel İzmir Mavişehir Doğa Koleji İlkokulu Kızım çok memnun ve mutlu okulunda. Öğretmenlerini de çok seviyor. E haliyle bende memnunum :)
Hemen İncele
11070 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!