fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda Spor Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Görüntülenme Sayısı: 5875

”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünden yola çıkarak sporun çocuk gelişimi açısından ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Küçük yaştan itibaren çocuğunuzun yaşına uygun spor dallarından biri ile ilgilenmesi hem fiziksel hem de sosyal yönde gelişimini destekleyecektir. Ancak burada önemli sorulardan biri çocuğunuza spor dalı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.

Çocuklarda Spor Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuğuma spor dalı seçerken nelere dikkat etmek gereklidir?

Çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren bir spor dalı ile ilgilenmesini istiyorsanız öncelikle çocuğunuzun nelerden hoşlandığını, nasıl oyunları tercih ettiğini gözlemlemeniz gereklidir. Çocuğunuz için en uygun spor dalı onun, ilgi duyduğu, severek ve eğlenerek yaptığı çalışmalara istekli katıldığı olandır. Başlangıçta her spor dalının temel hareketleri birbirine benzemektedir, bu nedenle çocuğunuzu başlangıç seviyesinde severek ve isteyerek katıldığı spordan, daha sonraki dönemlerde teknik eğitim için başka dallara geçmesi oldukça kolaydır. Bu yüzden küçük yaşta spora başlamada en önemli şey çocuğunuzun başlangıçta sporu sevmesidir. Eğer çocuğunuz en başta zorlama ile olumsuz deneyimlerle karşılaşırsa, çocuğunuzun tüm yaşamı boyunca spordan uzaklaşabilir. Çocukların spora başlama yaşının oldukça önemli olduğunu unutmamak, çocuğunu gelişimine uygun antrenmanlar ile başta sevmesini sağlamak ve yavaş yavaş spor temposunu arttırmak gereklidir.

Çocuğunuzun bir spor dalında profesyonel olmasını istiyorsanız…

Çocuğunuza seçtiğiniz spor onunla ilgili gelecekte kurduğunuz hayallerle de bağlantılı olacaktır. 2-3 yaş çocukların başlangıç seviyesinde spor yaptıkları temel fiziksel hareketleri kapsayan dönemdir. Bu dönemde çocuğunuz koşma, yakalama ve zıplama gibi temel hareketleri yapabilir. Dolayısıyla bunları içeren bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik eğitimi olabilir.

Temel tekniğine başlama yaşı 3 olan spor branşları: Yüzme, Cimnastik ve Atletizm’dir.

Ancak profesyonel olmak çocuğunuzun sabır ve emek göstermesi gereken bir süreçtir. Çocuğunuz başlangıç seviyesini tamamladıktan sonra lisanslı sporcu olabilecek çocuklar çeşitli spor kulüplerine kabul edilir. Burada yorucu ve zorlayıcı antrenmanlar ile çocuğunuzun seçtiğiniz spor dalında profesyonelleşmesi sağlanır. Her spor dalının profesyonelleşmek için farklı yaş aralıkları vardır. Bu yaş aralıklarına göre zorlu antrenmanlar başlar ve devam eder.

Çocuklarda Spor Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çocuğunuza spor okulu seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir spor dalında ilerlemek istese de istemese de her çocuk spor yapmalıdır. Spor okulları her yaş grubunda, çocuğun yeteneği olsun ya da olmasın istenilen pek çok branşda temel eğitim çalışmaları sürdürmektedir. Ancak spor kulüplerinde antrenörler daha çok yetenekli çocukları tercih ederek, profesyonelleştirmeyi hedef almaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun başlangıç seviyesindeyken temel eğitim veren eğitimcinin hedefi çocuklara hareket etmeyi sevdirmek, eğlenceli oyunlar aracılığıyla çocuğun düzenli spora alışmasını sağlamaktır. Ancak antrenörler daha çok zorluklarla baş edebilen, disiplinli çocukları sevmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun hassas kırılgan ve disipline tahammülü olmayan bir yapısı varsa bu onu spor eğitiminde soğutabileceği için kulüplerde profesyonel antrenörlerden eğitim almasını sağlamak, iyi bir yöntem olmayabilir. Ancak sporu sevdikten sonra ilgi duyduğu spor alanında pek çok zorluğu göze almayı kabul eden çocuklar için daha sonra kulüpleri tercih etmek, yeteneklerini geliştirmelerini ve profesyonelleşmelerini sağlayacaktır. Sonuç olarak her eğitim ailede başlar. Aile çoğunun özelliklerini ne kadar tanır, ne kadar ihtiyaçlarını karşılamaya dönük davranışlarda bulunursa, çocuğunun o kadar sporu seven ya da sporcu olmasını sağlayabilecektir.

Okul tercihinde de olduğu gibi spor tercihinde de çocuğunuzun kişilik özelliklerini tanımak ve yeteneklerini keşfetmek çok büyük önem taşımaktadır.

Bu makalemiz hoşunuza gittiyse Çocuk ve Spor adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İyi Bir Öğretmene Sahip Olduğunuzu Gösteren İpuçları Çocuğunuzun öğretmeninin etkin ve verimli bir öğretmen olduğunu anlamanızın yolları nelerdir? İyi bir öğretmen hangi çalışmalarla öğrencilerin gelişimini destekler?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sarıyer İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Sarıyer İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Doğa kolejinin ve Öz Acarlar Koleji'nin tecrübelerini birleştirerek kurdukları harika bir okul. Ben bir Öz Acarlar kolej...

Özel İdeal Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel İdeal Çocuk Anaokulu

Okulunuzdan çok memnunum oğlumda sayenizde çok değişiklikler oldu iletişimi güçlendi bir çok şeyi kendi başına yapmayı ö...

Özel Alfa Anaokulu Özel Okul
Özel Alfa Anaokulu

Çocuğunuzu gözünüz arkada kalmadan teslim edebılecegınız sevecen cok Tatlı ilgili öğretmenleri olan bir Anaokulu.iyiki v...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum