fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda Uyku Problemi

Görüntülenme Sayısı: 4551

Araştırmalar, "Uyku sağlıklı büyüme ve gelişmeyi destekliyor" diyor. "Tavsiye edilen saat sayısından daha az uyku çeken çocuklarda davranış, öğrenme ve dikkat bozukluğu görülmesi ihtimalinde artış yaşanıyor. Kötü gece alışkanlıklarını sizler için bir araya getirdik.

Çocuklarda Uyku Problemi-0

Akıllı telefonlar

Evet, akıllı telefonlar iyi bir alarma sahipler ancak çocuklar bütün gece yazı yazıp da sosyal medyayı kontrol etmezse. Bu cihazlar tarafından yayılan mavi dalga boylu ışık, uyanma zamanının geldiğini ve önemli bir uyku hormonu olan melatoninin üretimini engellediği gibi beyni kandırıyor da. Bu akıllı telefonları geceleri odalardan uzak tutun. Onları bir odanın gözünde veya başka bir odada şarj etmelerini isteyebilirsiniz.

Çocuklarda Uyku Problemi-1

Değişen Yatma Zamanları

Arada bir gece tamam, fakat tutarlılık iyi uyku alışkanlıklarının anahtarı. Tutarlı bir yatma süresi, bir düzen ve yapı duygusu verir diyor. Araştırmacılar, düzenli saatlerde uyuyan çocukların, uyku alışkanlıklarının daha sağlıklı olduğunu, daha tutarlı yatak süresi olduğunu söylüyor

Çocuklarda Uyku Problemi-2

Televizyon

Telefonlar gibi, çocukların odalarında televizyonlar olmamalıdır. Bir dize ya da bir film sonrası çocukların vücutları uykuyu karşı gelecek ve TV'den gelen mavi ışık telefonlarla aynı olacak. Yatak odasında TV'li çocuklar, diğer çocuklardan ortalama bir saat daha az uyuyor.

Çocuklarda Uyku Problemi-3

Yapılması Gereken Çok Şey Var

Bir çocuğun programının yapılması, okul eşyalarının hazırlanması, yatmadan önce gevşemek ya da rahatlamak için daha az zaman olduğu anlamına gelir ve uyku bir öncelik olmalıdır.

Çocuklarda Uyku Problemi-4

Hafta Sonu "Düzelir"

Bu düşünce gerçekten işe yaramaz. Eğer bir çocuk bütün hafta çok geç yatarsa ve haftasonu kendiliğinden düzeleceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Araştırmacılar, "Çocuklar gecenin geç saatlerinde yatmaya başlayıp, hafta sonları öğleden sonraya kadar uykudan geçerek uyku düzenlerini kötüleştirecek ve okul zamanı normal bir uyku düzenin dönmek neredeyse imkansız hale gelecek " diyor.

Çocuklarda Uyku Problemi-5

Kafein Alımı

Kafein, uyanıklığı arttıran bir uyarıcıdır. Bir çocuk kafeinli bir şey içerse yatmadan önce uykusunu etkiler. Araştırmacılar, "Birçok çocuk, onları uyanık tutması için enerji içeceğine güveniyor" diyor. "Fakat bu kafein atışları gece uykuya dalmayı zorlaştırabilir."

Ancak bugünün hızlı tempolu dünyasında, uyku sıklıkla göz ardı edilir veya feda edilir. Araştırmalar, birçok çocuğun 20 yıl önce olduğundan daha az uyku çektiğini gösteriyor. Ebeveynler ayrıca bir gencin ihtiyaç duyduğu uyku miktarını hafife alır. Çocukların ne kadar uyku alması gerektiği konusundaki tavsiyeler:

  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Her 24 saatlik bir periyot içinde 9 ila 12 saatlik uyku saati.
  • 13-18 yaş arası gençler: Her 24 saatlik bir periyot içinde 8 ila 10 saat uyku saati.

Uyku yoksunluğu her yaşta çocuk sağlığı için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Uyku günün onarıcı bir parçasıdır. Tıpkı bir iPhone veya iPad'i şarj ederken, her yaştaki çocuklar iyi bir gece uykusu alarak pillerini şarj etmelidir.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Sağlıklı Uyku Alışkanlığı için Tavsiyeler Çocukların uyuması için sağlıklı uyku alışkanlıkları nelerdir? Çocuklarınızın daha iyi bir uyku olması için neler yapmalısınız?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erdem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji İlkokulu

Bir aile dostumuzun tavsiyesi üzerine kayıt yaptırdık. Hiç bir sıkıntımız yok Allah'a şükür. Bizlere vatana millete yakı...

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum