fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocukları Mutlu Eden Okul Ortamları

Görüntülenme Sayısı: 5542

Çocuklarımız başarılı olsunlar diye imkanlarımız el verdiği ölçüde en iyi okullara gönderiyoruz. İyi bir eğitim başarıya giden yolda ilk adım mıdır? Çocuklar başarı odaklı okullarda mutlular mı? Ya da şöyle soralım çocukları mutlu eden okul ortamları nelerdir?

Çocukları Mutlu Eden Okul Ortamları

Olmazsa Olmaz Hareket Alanları

Çocuk olmak demek hareket demek oyun demek. Bir okul ne kadar başarılı olursa olsun çocukların oynaması ve hareket etmeleri için alanlar yaratmadıkça çocukların bir yanını hep eksik bırakacak demektir. Büyük bir bahçe, tırmanma alanları, bolca toprak ve bir sürü çocuk bir araya geldiğinde dünyanın en keyifli sahnelerini izlemeye hazır olun.

Anlaşılır Kurallar

Bahçenin sol kısmını kullanamazsın çünkü yasak. Bu anlaşılmaz, çocuğa mantıksız gelen ve katı bir kuraldır. Okulda herkesin uyması gereken kurallara çocuk yetişkin ayrımsız herkes uyduğunda ve kurallar mantıklı ve toplu katılım yoluyla oluşturulduğunda çocuk için anlamlı ve anlaşılır olacaktır. Bunu bir yasak olarak değil hayatını kolaylaştıran bir sınırlama olarak görecektir.

Okul İklimi

Çocuğun kendini okul kültürünün bir parçası hissettiği ve o okulda eğitim almaktan gurur duyduğu bir okul iklimi. O okulda eğitim görmenin bir ayrıcalık olduğunu hissetmesi. Okul ikliminin çocuğa tüm okul personeli tarafından hissettirilmesi oldukça önemlidir.

Samimiyet

Okul çalışanları, öğretmenler, idareci okulda bulunan herkesin samimi olması. Çocuklara okulda gelip geçici öğrenciler olarak değil her bir öğrenciyle birebir iletişim kurulması. Çocuk başı sıkıştığında okulda çalışan herhangi birinden çekinmeden yardım isteyebilmelidir.

Atölyeler

Çocukların ders dışında beceriler edinebilecekleri, bunu yaparken okuldan ilgi alanlarının aynı olduğu diğer öğrencilerle tanışma fırsatı yakalayacakları atölyeler elbette çocukları mutlu edecektir. Kukla yapımı, drama, müzik, dans, ahşap tasarım, bilim, mühendislik, kodlama vb… ilgi alanlarına çocukların ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda oluşturulmuş atölyelerde çocuklar hem yeteneklerini keşfedecek hem de beceri öğreneceklerdir.

Kabullenen, Pozitif Ayrımcı Ortamlar

Farklı gelişim gösteren öğrencilerle bir arada eğitimin sürdürülebildiği, farklı gelişim gösteren ya da özel durumu olan öğrencileri farklılık yerine zenginlik olarak görebilen bir okul ortamı, ayrımcılık yapmayan, eşitliğe dayalı bir eğitim yaklaşımı uygulayan okullarda öğrenim gören öğrencilerin tüm hayatları boyunca ayrımcılıktan uzak demokratik bireyler olma yolunda büyük bir adım atacağı kuşkusuzdur.

Güven

Bir çocuğun bir ortamda huzurlu olması için o ortamda güven içinde olması gerekir. Çocuğa güven veren okullar çocukları mutlu etmeyi başarabilirler ancak. Güven ortamı da tutarlı bir eğitim yaklaşımı, mantıklı okul kuralları, çocuğu kısıtlamayan fakat güvenliği için gerekli sınırlamalarla mümkündür.

Ayrıca okullarla ilgili merak etiğiniz diğer konular ile ilgili olarak Okul Ararken İzlemeniz Gereken 7 Yol adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Öğretmeni Nelerden Haberdar Etmeliyim? Çocuğunuzun okulda verimli vakit geçirmesi ve güvenliği için hangi durumlarda okula ve öğretmenlerine haber vermelisiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu

Okul seçimi oldukça sıkıntılı bir süreç bizim de bir sürü kriterimiz vardı ve çok okul gezdim. Birçok okul gezdikten son...

Özel Nehir Anaokulu Özel Okul
Özel Nehir Anaokulu

Bir eğitimci olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim bir okul. Çocukların hem mutlu vakit geçirmelerini sağlayıp bu kadar...

Özel Güzidem Montessori Çocuk Atölyesi Anaokulu Özel Okul
Özel Güzidem Montessori Çocuk Atölyesi Anaokulu

fiziksel yapı ve bahçe düzenlemesi olarak gördüğünüzde keşke ben de çocuk olsaydım diyeceğiniz olanaklara sahip. hayvana...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum