fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Ararken İzlemeniz Gereken 7 Yol

Görüntülenme Sayısı: 12065

Çocuğunuz okul çağına geldiyse ve okula kayıt için arayışlarınız başladıysa size kolaylıklar diliyoruz. Bu süreçte nereden başlayacağınızı bilememeniz, güvenilir bilgiyi nasıl alacağınızı kestirememeniz kaygı duymanızı arttırabilir. Bu kaygınızı kontrol edebilmenizi için işte size bazı ipuçları;

Okul Ararken İzlemeniz Gereken 7 Yol

Önce yaşadığınız çevrenizdeki okullardan başlayın

Çocuğunuz okula başladığında, zamanının çocuğunu yolda geçirmesini engellemek adına yaşadığınız yere yakın olan devlet ya da özel okullara bakmanızı tavsiye ederiz. Önce yaşadığınız sitede ya da apartmandaki çocukların daha çok hangi okullara gittiğini öğrenerek işe başlayın. Daha sonra  bu okulların yerlerini, evinize uzaklığını internetten araştırabilirsiniz.

Okulda okuyan çocukların aileleri iletişim kurun

Evinizin yakınındaki okullara giden çocukların aileleri ya da bakıcı ile konuşarak, çocuğun okul süreci ile ilgili bilgi alabilirsiniz. En güvenilir bilginin okulda çocukları olan ailelerin size sunacağı bilgi olacağını unutmayın. Ancak burada ailelerin toplumsal bakış açılarına dikkat etmeniz gerekebilir.Çünkü bazı aileler muhafazakâr okulları tercih ederken bazı aileler Atatürkçü düşünceyi benimsemiş okulları tercih edebilir. Bu gelecekte çocuğunuzun nasıl bir bakış açısına sahip olmasını istediğiniz ile ilgilidir.

Sitemizden okulun sayfalarını inceleyin

Ailelerle görüştünüz ve bazı bilgiler aldınız diye düşünelim, bu bilgiler aklınızın bir köşesinde kalsın. Şimdi bu okulların sayfalarına girerek okuldaki sınıf mevcutları, okulun uyguladığı eğitim yaklaşımı, okula giriş-çıkış saatleri, okulun eğitim anlayışı,  okulun sosyal faaliyetlerini, servis, yemek, etüt gibi konularla ilgili genel bilgi edinin. Burada çocukların yaptığı faaliyetlerin resimleri sizin için bir fikir sağlayabilir. Ancak genellikle güzel olan şeylerin resimlerinin paylaşıldığını da unutmamak gerekir. Ayrıca okulu favorinize ekleyerek, okul bilgilerine hızlıca erişebilirsiniz. Çünkü o kadar çok okul araştıracaksınız ki, bu bilgileri birbirine karıştırabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki linklerden okul arayışına hemen başlayabilirsiniz.

  • İstanbul bölgesinde okul arayışındaysanız İstanbul okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Ankara bölgesinde okul arayışındaysanız Ankara okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • İzmir bölgesinde okul arayışındaysanız İzmir okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Antalya bölgesinde okul arayışındaysanız Antalya okulları listesini incelemeyi unutmayın.

Okul yorumlarından yararlanmak işe yarayabilir

Okul sayfalarından edindiğiniz bilgilerin dışında okullar ile ilgili velilerin yorumları da dikkatinizi çekebilir. Buradaki bilgilerin velilerin kişisel tecrübeler olduğundan size, okulun eğitim kalitesi, fiziksel imkan gibi önemli konularda yön gösterebilir. Tamamen bu yorumlara dayanak okul konusunda fikir oluşturmak tabi ki yanlış olacaktır.

Randevu alıp okullara mutlaka gidin

Araştırdığınız bu okullara giderek mutlaka idarecilerle ve öğretmenlerle görüşün. Okulun fiziksel şartlarını değerlendirerek, araştırırken aklınıza takılan soruları sormayı ihmal etmeyin. Çocuğunuzun özel bir durumu olabilir. Bu durumları paylaşarak okulun size bu konuda nasıl destek sağlayabileceğini önceden mutlaka konuşun. Bazı okullar kayıt alana kadar her şeye olumlu yaklaşabilir. Verilen sözlerin tutulması konusundaki hassasiyetlerinizi vurgulayarak, çocuğunuzun özel durumuna benzer öğrencilerin olup olmadığını, onlara nasıl bir yaklaşımda bulunduklarını sorun. Bu konuda yaptıkları çalışmaları anlatmaları size bir fikir sağlayabilir.

İstediğiniz okulun üye olduğu kuruluşlara göz atın

Kayıt yaptırmayı düşündüğünüz okul özel okul ise, okul ile görüşmeye gittiğinizde bu konuda da bilgi almanız iyi olur.

Üye oldukları kuruluşlar özel okulların belli standartlarda olmaları sağlayıcı etkenlerdendir. Ayrıca okulların bu özelliği okulun, üye oldukları kuruluşlarda yer alan okullar ile etkileşim halinde olmalarını, güncel eğitimsel bilgileri takip etmelerini, yurt içi ve yurt dışında etkinliklere katılımda  bulunmalarını sağlar. Bu okulun vizyonunu geliştirir.

Çocuğunuz ilkokula başlıyorsa

İlkokul öğretmeni çocuğun eğitim hayatına temel atacak olmasından dolayı çok önemlidir. Kayıt yaptıracağınız okuldan gelecek yıl 1. Sınıf okutacak öğretmenlerin kimler olduğu öğrenmeyi unutmayınız. Bu konuda alacağınız bilgiler devlet okulları için kesin olmayabilir. Ne olur ne olmaz diye düşünerek bunu da sormaktan bir zarar gelmez. O okula giden tanıdıklarınız varsa mutlaka isimlerini öğrendiğiniz öğretmenler ile ilgili bilgi alın. Sizin isteğinize göre öğretmen seçmeyi çoğu kurum kabul etmez, ama denemekten de bir şey çıkmaz sonuçta…

İlkokul seçmenin ayrı zorlukları vardır. En iyi ve en doğru şekilde ilkokulunuzu seçmek için İlkokul ararken cevaplanması gereken 10 soruya ulaşabilirsiniz.

Okul.com.tr üzerinde özenle hazırlanmış bilgiler ve yorumlar, herkesi tek tek dolaşıp fikir almak yerine sitemiz üzerinde yakın uzak fark etmeksizin bulabileceğiniz tüm bilgiler ve yorumlar size mutlaka yardımcı olacaktır.

Siz de diğer velilere yardımcı olmak için buraya tıklayarak yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bu makale Elif Biçer tarafından 06 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Okullarda Bazı Farklı Uygulamalar Regilio Emilia, Montessori, Waldorf, Kanada, Bilingual ve STEM gibi eğitim programları veren okullar hangileridir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu Özel Okul
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu

İyiki dünya çocuk ilkokulu. Çocuğum hem çok mutlu hem de çok iyi eğitim alıyor.

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum