fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler Nelerdir?

Görüntülenme Sayısı: 29763

Çocukların sokakta, parkta, bahçede, komşunun evinde rahatça vakit geçirip, yaratıcı oyunlar kurup sosyalleşebildikleri zamanlar geride kalmış durumda. Çağımızın gereği olarak evde daha çok vakit geçirmekte ve teknolojiyle daha iç içe olmak durumundayız. Tek başlarına daha çok kalan çocukların en büyük etkinliği tablet, bilgisayar, televizyon ve telefon olmuş durumda. Teknolojinin hayatımızın içinde bu kadar olmadığı zamanlarda, çocukları eve sokmak uğraş gerektirirken şimdilerde gözlerini tabletlerden ayırmak ve ilgilerini başka şeylere çekmek oldukça uğraş gerektiriyor. Hem çocuğunuzla keyifli ve verimli zaman geçirmenizi sağlayacak, hem de onların fiziksel, zihinsel ve sanatsal gelişimlerini desteklemek için beraber yapabileceğiniz evde yapılabilecek kolay etkinlik fikirlerini sizler için derledik.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler

0-3 Yaş Çocuklar İçin Montessori Etkinlikleri

1 yaşından sonra çocuğunuz ayakta durmaya, konuşmaya ve iletişim kurmaya daha açık hale gelir. Artık zıplayan, tırmanan, hoplayan, istediği yere kolayca ulaşabilen çocuğunuz daha çok materyalle etkileşime geçmeye başlar. Bu dönem çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. İtalyan asıllı kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori Yaklaşımı, merkeze öğrenciyi alır ve onu aktif olarak sürece katar. Bu eğitimin kazanım ve becerilerini, siz de Montessori etkinlikleri ile evde kolayca uygulayarak çocuğunuza verebilirsiniz.

Peki 0-3 yaş için evde yapılabilecek bazı montessori etkinlikleri nelerdir?

 • Çorabın Eşi Hangisi?

Çocuğunuzun odaklanmasını, eşleştirme becerisi kazanmasını, başarma hissini tatmasını sağlayan uygulaması oldukça kolay bir aktivitedir. Öncelikle çekmeceden farklı renk ve desenlerde çok sayıda çift halindeki çorabı çıkarın ve hepsini karıştırın. Sonra çocuğunuzdan çiftleri bulup eşleştirmesini isteyin. Seçeceğiniz çorapların desenlerinin farklı ve kolay ayırt edilebilir olmasına dikkat edin. Bu etkinliği yıkanmış çoraplar kuruduktan sonra yaparsanız, etkinlikle birlikte onu da evdeki yaşam sürecine katmış ve ortak yaşam alanınızda bir sorumluluk vermiş olursunuz.

 • Çizgide Kalma

Bu etkinlikle, çocuğunuzun bedensel gelişimini destekleyip vücudunun denge ve koordinasyon sağlamasına yardımcı olursunuz. Yere renkli bant yardımıyla virajlı bir yürüyüş parkuru çizin, daha sonra çocuğunuzun bu parkuru takip ederek hedefe varmasını sağlamak için yönlendirin.

0-3 Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlikler
 • Süngerle Su Aktarma

Evde yapılabilecek 2 yaş montessori etkinlikleri arasında aktarma aktiviteleri oldukça önemlidir. 2-3 yaşındaki bir çocuğun kolaylıkla yapabileceği, yaparken de oldukça eğleneceği bu etkinlikte gerekli malzemeler; birbiriyle aynı iki plastik kap, bir sünger ve bir miktar su. Amaç, kaplardan birine az miktar su doldurup, çocuğun suyu süngerle öbür kaba taşımasını sağlamaktır. Bebeğiniz süngerle su taşıyarak dikkat ve koordinasyon becerilerini geliştirerek, ince ve kaba motor kaslarını çalıştırır ve el-göz koordinasyonunu sağlar.

 • Delikten Çubuk Geçirme

2-3 yaş montessori etkinlikleri arasında yer alan, delikten çubuk geçirmeyi, çocuğunuzla birlikte evde kolayca uygulayabilirsiniz. Üzerini delebileceğiniz yoğurt kabı gibi plastik kapaklı bir kap alıp, içine renkli pipetler atın ya da dondurma çubuklarını farklı renklere boyayıp atın. Daha sonra plastik kabın üstüne çubuk ya da pipetlerin geçebileceği boyutta delikler açın ve son olarak çocuğunuzun gerekli yönlendirmeler eşliğinde deliklerden renkli nesneleri geçirmesini sağlayın. Bu etkinlikle 2-3 yaşındaki çocuğunuz ince ve kaba-motor kaslarını kullanacak, dikkat ve koordinasyonunu geliştirecektir.

 • Sesin Sahibini Bul

1 buçuk ve 4 yaş arası çocuklar için yapılabilecek keyifli ve basit bir etkinlik olarak sesin sahibini bul oyununu oynayabilirsiniz. Çocuğun yaş ve gelişimine göre değişik hayvan ya da araç sesleri çıkarıp ondan ne olduklarını bulmasını talep edin. Ya da ondan bazı sesler çıkararak size sormasını isteyebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir; 0-2 Yaş Kaba Motor Becerilerini Geliştirici Etkinlikler

Bu yazı da ilginizi çekebilir; 0-2 Yaş İnce Motor Gelişimi Destekleyici Etkinlikler

3-6 Yaş Çocuklarla Birlikte Evde Yapılabilecek Etkinlikler

Zeka geliştirici oyunlarla çocuğunuz eğlenerek bilişsel yönünü geliştirsin!

 • Hafıza oyunları gibi birçok oyunu evde basitçe beraber oynayabilirsiniz. Bunun için hazır kutu oyunları bulunmakla birlikte kendi hafıza kartlarınızı beraber oluşturup oynayabilirsiniz. İhtiyacınız olan karton, makas, boya kalemleri ve hayal gücünüz. Siz kartondan eşit parçalar halinde kartlar çıkarırken, çocuğunuz herhangi iki aynı nesne, hayvan, sebze veya meyve veya sadece geometrik şekli çizerek kendi kartlarını oluşturabilir. Daha sonra kartları karıştırıp ters bir şekilde yere yayıp, sırayla açıp kapatarak aynılarını hafızasında tutmak koşuluyla oyunu oynayabilirsiniz. En fazla kartı eşleştiren kazanır!
 • Çocuklarla Evde Yapılabilecek Etkinlik önerileri
 • Çocuğunuza ya güneş olmasaydı gibi basit bir soru sorarak başlayın. Bu soru çocuğunuzun bunu düşünmesine imkan verip ona bambaşka bir hayal kurma ve irdeleme imkanı sağlayacaktır. Ya hep akşam olsaydı diye devam edebilir, oyunu bu şekilde devam ettirebilirsiniz, bu oyun sayesinde çocuğunuz hem zihinsel aktivitede bulunmuş olur, hem de yeni pencerelerden bakmayı öğrenerek hayal gücünü geliştirir.
 • Dijital ama faydalı oyunlara da şans verebilir, tablet telefon gibi aletleri yasaklamak yerine çocukların bilişsel becerilerini geliştirecek oyunlar bulup sizin kontrolünüzde oynamasına izin verebilirsiniz.
 • 4 yaşından itibaren, çocuklar için yine dijital ama faydalı İngilizce öğrenme oyunlarını beraber oynayabilir ve eğlenerek öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca anaokulu seviyesine göre hazırladığımız Anaokulu Bilmeceleri makalemizden faydalanarak, bilmecelerle hem eğlenip hem de öğrenebilirsiniz.

3-6 yaş için basit sanat etkinlikleriyle çocuğunuzun hayal gücü gelişsin!

Evde çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz sanatsal etkinliklerle çocuğunuzun hayal gücünü, el becerilerini ve yaratıcılığını geliştirilmesine destek olup beraber eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Sanatsal etkinliklerin çocuğunuzun gelişimi üzerindeki faydaları yadsınamaz.

 • Doğal oyun hamuru yapın ve yaratıcılık katın. 3 yaş ve üzeri için evde etkinlik olarak, evdeki malzemelerle oyun hamuru yapma ve bundan heykeller yapma, çocuğunuza hem fiziksel hem de sanatsal aktivite sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken tek şey un, su, gıda boyası, biraz tuz ve yağ ile rengarenk ve doğal hamurlar elde edebilir, çocuğunuzun hayal gücü ve yaratıcılığını kullanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Rengarenk hayvanlardan oluşan parmak kuklaları yapabilir, onları önce çizip boyayıp sonra parmaklarınıza takarak küçük bir gösteri yapabilirsiniz. Ya da çocuğunuz her ne figürü çizmek isterse.
 • Kulak çöplerini bir araya lastikle bağlayarak sulu boya yapmayı denediniz mi? Denemediyseniz bu okul öncesinden her yaşa kadar herkesin eğlenerek resim yapmasına yarayacak basit etkinliği mutlaka deneyin. Tek ihtiyacınız kulak pamukları, bant, sulu boya veya parmak boyası, kağıt ve hayal gücünüz.
 • Çocuğunuzla birlikte, elde şekil verilmiş kurabiye veya poğaçalar yaparak hem evde beraber etkinlik yapmış olacak, hem de çocuğunuzun el becerilerini geliştirmesine yardımcı olmuş olacaksınız.
 • Çocuğunuzla birlikte, hayal gücünüzü kullanarak bir hikaye yazmaya ne dersiniz? Hem eğlenceli hem yaratıcı bu etkinlikle güzel vakit geçirebilir ve çocuğunuzun zihinsel ve sanatsal yönlerini gelişmesine destek olabilirsiniz.

3-6 yaş spor etkinliklerini evde çocuklarınızla beraber yapın!

Çocukların zihinsel aktiviteleri kadar fiziksel aktiviteleri de önemlidir. Yalnız başına fiziksel aktivite yapması oldukça zor ve sıkıcı geleceğinden çocuklarınıza beraber spor etkinlikleri yapmayı teklif edebilirsiniz. Onu yormayacak şekilde spor hareketlerini göstererek beraber yapabilir veya en eğlenceli fiziksel aktivite olarak sevdiği müzikleri açıp beraber dans etkinliği yapabilirsiniz.

3-6 Yaş Arası Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Diğer Keyifli Etkinlikler

 • Modası hiç geçmeyen saklambaç!

Hepimizin çocukluğunda sosyalleşmek için oynadığı en eğlenceli oyunlardan olan saklambaç oyununu özellikle 3-6 yaş aralığındaki çocuklarınızla oynayarak evde beraber keyifli bir etkinlik yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer nostaljik oyunlardan misket, sessiz sinema, evcilik, gibi oyunlara da şans verebilirsiniz.

 • Masal kulübü kurup hayal gücünü geliştirin!

Gün içinde belirlediğiniz bir saatte çeşit çeşit, kitaplardan bir veya birkaç tane seçerek okuyabilir ve çocuğunuzla birlikte hayal kurarak canlandırabilirsiniz.

 • Oyun parkurları ile yaratıcı ve sportif bir oyun hazırlayın!

Evde yapılabilecek bir etkinlik olarak kendi yaratıcılığınıza da dayanarak oyun parkurları hazırlayarak çocuğunuzun fiziksel ve motor kas sisteminin gelişmesine destek olabilirsiniz. Kendiniz de hakem veya çocuğunuzla birlikte yarışmacı olarak, birlikte eğlenceli vakit geçireceksiniz.

 • Yapboz yapın.

Her yaş grubuna uygun olarak bulunan yapbozlar, çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayan eğlenceli oyuncaklardır. Onunla birlikte yapabileceğiniz zeka geliştirici bir ev etkinliği olarak hem parçalardan bütünü oluşturma ile motor becerilerine katkı sağlamış hem de IQ gelişimlerine destek vermiş olacaksınız.

 • Oyuncaklar temizlensin!

Bir kovaya su doldurup, içine birazcık bebek şampuanı veya çocuklar için olan sıvı sabunlardan atın. Daha sonra çocuğunuzdan, küpüren suyun içine tüm oyuncakları atarak yüzdürmesini oynamasını ve böylelikle de temizlenmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle 3-6 yaş arası çocuğunuz hem suyla eğlenecek hem de oyuncakları temizlemenin edinimini kazanacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir; 5-6 Yaş Bilişsel Gelişimi Destekleyici Etkinlikler

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Sanat Etkinlikleri

6 Yaş ve Üzeri İçin Evde Etkinlik Önerileri

Özellikle 6 yaş ve üzeri çocukları evde, teknolojiden uzak tutarak zaman geçirmelerini sağlamak oldukça zordur. Onların İlgisini çekecek ve aynı zamanda öğrenmelerini sağlayacak etkinlikler yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Evde çocuklarınızla beraber mutfakta zaman geçirin!

Onlarla evde beraber zaman geçirmek için, aperatif ve hazırlaması kolay atıştırmalıklar hazırlayıp yiyerek, öğünlerinizi basit birer etkinliğe dönüştürebilirsiniz.

 • Havuç Topları

2 adet havucu haşlayın ve blender’dan geçirin. Daha sonraki adımlarda çocuğunuzdan destek alabilirsiniz. İçine yarım çay bardağı kadar yulaf kepeği ekleyin. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzdan bu bu harçtan küçük toplar hazırlayıp hindistan cevizine bulamasını isteyerek kendi havuç topları yapmasına destek olabilirsiniz.

 • Üçgen Sandviçler

Tost Ekmeklerini üçgen kesin. Daha sonra doğranacak malzemeleri doğrayın ve bırakın çocuğunuz istediği malzemeleri seçerek kendi sandviçini yaratsın. domates , salatalı, jambon, kaşar veya karper peynir, sürme peynir, zeytin ezmesi, marul, salça ve sevdiği baharatları önüne koyabilirsiniz.

 • Omlet Kız

Çocukların ilgisini kolaylıkla çeken bu tarifi hazırlaması çok pratik! Omlet Kız yapmak için gerekli malzemeler yumurta, sucuk, biber, peynir, salatalık ve domates. Öncelikle yumurtalar bir kap içerisine kırın. Sucuk ve peynir, küp küp doğrayın. Ardından; sucuk, peynir ve yumurta arzu edilen miktarda tuz ilave edildikten sonra çırpın ve tavaya biraz tereyağı konulup karıştırmadan pişirin. Yeterince piştiğinde servis tabağına alınarak diğer malzemeler ve hayal gücü yardımı ile çocuğunuzla birlikte süsleyebilirsiniz. Zeytinden göz, biberden perçem, domatesten ağız, peynirden saç yapılarak son derece sevimli bir görüntü elde edilebiliyor. Bu süreçte çocuklar, kendi yaptıkları yemeği beğenerek yemenin ve yarattıkları omlet kızın eğlencesini yaşayacaklar.

Bilimsel basit deneyler deneyin!

Çocuğunuzla hem basit hem de öğretici ve çocuğunuza yeni ufuklar açacak, bilimsel basit etkinlikler yapabilirsiniz. Evde basitçe yapılabilecek bu bilimsel etkinlik için videoya bir göz atın.

 • Evde kendi minik hızlı buz dağınızı yapmaya ne dersiniz? Çocuğunuz buna bayılacaktır. Bu kolay evde yapılabilecek etkinlik için yapmanız gereken bir buz küpünü alıp soğutulmuş bir tabağa koymak ve üzerine soğuk suyu yavaş yavaş dökmek. Donarak biriken suyun nasıl da yükselerek minik bir buz dağına dönüştüğünü görmek çocuğunuzu hem meraklandırak hem de eğlendirecektir.
 • Peki ya gökkuşağı yağmuru desek! Çok az malzemeyle evde yapabileceğiniz bu eğlenceli ve kısmen fizik bilgisi barındıran basit etkinlik için, hemen bir bardak sıvı yağa birkaç renkli sıvı su bazlı boya damlatın. Sonra tek yapmanız gereken bunu iyice karıştırıp su dolu bir kavanoza eklemek ve renklerin gökkuşağı yağmuru şeklinde yağmasını beklemek. Çocuğunuz evde yapılabilecek bu kolay etkinlikle hem öğrenecek hem de izlemekten zevk alacaktır.

Bu eğlenceli basit bilimsel etkinlikler ve daha fazlası için videoya bir göz atın!

6 yaş ve üzeri çocuğunuzla evde birlikte kutu oyunları oynayın!

Çocukların yaş kategorilerine göre hazırlanmış çeşitli kutu oyunlarını beraber oynayıp, hem evde beraber etkinlik yapmanın keyfini çıkarmış hem de çocuğunuzun kendi yaşına uygun konularda bilgilenmesini sağlamış olursunuz.

6 Yaş ve Üzeri Çocuklar İçin Evde Yapılabilecek Sanatsal Etkinlikler Neler?

 • Sadece elleri farklı farklı kullanılarak yapılan bu eğlenceli çizim ve boyamayla çocuğunuzla birlikte basit bir etkinlik yapabilirsiniz.

 • Origami, okul öncesinde öğretilen ve oldukça yaratıcı fikirlerle eğlenceli olan bir etkinliktir. Mesela origami ile zıplayan kağıt bir kurbağa yapmaya ne dersiniz?

Zeka Geliştirici 6+ bulmaca ve zeka oyunları kitaplarını kullanabilirsiniz?

Her yaştan insanın sevdiği bulmacaları beraber sohbet ederek eğlenceli bir etkinlik haline getirebilirsiniz. Piyasada çokça bulunan zeka oyunları kitapları ve dergileriyle de etkinlik yapabilirsiniz. Yaş seviyesine göre yapbozlar da oldukça zeka geliştirici ve eğlenceli bir etkinlik olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir; Yarı Yıl Tatili İçin Alternatif Etkinlikler

Bu makale Didem araz tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocukluk Korkuları Çocuklar hangi yaşta neyden korkarlar? Korkan çocukla iletişime geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuklarda korku ile ilgili bilmeniz gerekenler bu makalede.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçelievler Oğuzkaan Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Bahçelievler Oğuzkaan Koleji Anaokulu

öğrencilere her zaman etkinliklerle ve eğitimleriyle yeni şeyler katmayı başarabilen mükemmel bir okul

Özel Madenler Sınav Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Madenler Sınav Koleji Anaokulu

Kuruma ilk geldiğimde bir hemşirenin olması aklımda çocuğumun sağlık sorunları olduğunda müdahale edecek birinin. Olması...

Özel Geleceğin Yıldızları Anaokulu Özel Okul
Özel Geleceğin Yıldızları Anaokulu

Okul sahibinin disiplini öğretmenlerin eğitimi muhteşem kızımı güvenle bırakıyorum kendiside öğretmenlerini okulunu çok...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum