fb

Gerçekleşmesi İmkansız Anne Tehditleri

Görüntülenme Sayısı: 3055

Yıllar geçtikçe annelerimizden duyduğumuz tehditler değişse de değişmeyen tek şey o tehditlerin gerçekleşmediğidir. Anneler günü dolayısıyla güncellenmiş yeni anne tehditlerini gözden geçiriyor ve tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz.

Gerçekleşmesi İmkansız Anne Tehditleri

Geliyorum şimdi oraya

Korkmayın hiçbir zaman gelmemiştir. Çok sıkıştığında gelmeye yakın ufak bir hamlede bulunmuştur ama daha oraya geleni görülmemiştir. Hoş gelse de ne yapacağı bilinmediği için belki de gelip yanaktan kocaman bir öpüp gidecektir kim bilir? Tabi ki anneler bilir… rahat ol tehdit edilen kahraman, o anne oraya gelmeyecek!

Ben sana ne yapacağımı biliyorum!

Topluluk içinde annenin hoş karşılamadığı bir davranış sergilendiğinde, annenin kulağa eğilerek usulca söylediği ve söylediği ilk anda söylenen kişide baştan aşağıya bir kova buzlu su dökülmüş etkisi yaratan sihirli cümle. Tehdit edilen kahramana anlık çeki düzen verdirtir doğrudur. Eve gidince anne çoktan unutmuştur tehditi bu da doğrudur. Unutmasa bile zaten ne yapacağını bilmiyordur, unutması ise bir kocaman sarılmaya bakar!

Bundan sonra görürsün sen

Belli ki yine istenmeyen bir davranış sergilenmiş. Hatta annenin istediği hiçbir şey yapılmamış. Kadıncağız çaresizliğin son noktasında iken zamanı ve eylemi belirsiz bir tehdit savurur. Tehditte belirgin olan tek şey öznedir; “sen” Kısaca meali şudur; “Sen, ey hiçbir istediğimi yapmayan sen, bundan sonra.. ki bu zaman yarında olabilir haftaya da ya da hiç beklemediğin bir anda, göreceksin. Göreceğin şeyin ses tonumdan sana iyi gelen bir şey olmadığını söyleyebilirim. Başka da bir açıklamada bulunamam çünkü inan bende bilmiyorum!”

Odanı bir daha böyle görürsem yerde ne varsa çöpe gider!

Ah be canım anne! O odayı belki daha 400 defa öyle görecek ve her seferinde aynı şeyi söyleyecek biliyoruz değil mi? O çöpe atma tehditi savurduğu her bir kıyafet ve oyuncak için döktüğün emeği biz biliyoruz. Korkmayın çöpe gitmez ama bazen cevval bir anne çıkar ortalıkta ne varsa yok eder ve çöpe gitmiş hissiyatı yaratabilir dikkat et. Arada odayı toplayıp sinirlendirmemekte fayda var.

Bir daha yap, bak ben ne yapıyorum sana..

İşte gerçekten çok kızmış bir anne cümlesi. Artık ne yaptıysanız onu bir süre yapmamanızı tavsiye ederiz. O kadar etkili bir cümledir ki bir daha yapma şansın yoktur. Diyelim ki nefsine yenik düştün ve kırmızı kartlık o hareketi yaptın o zaman da çok endişelenme çünkü annenin de ne yapacağına dair net bir fikri olduğunu sanmıyoruz.

3’e kadar sayıyorum…

3-6 yaş grubuna hitap eden güzel ve anlamlı bir tehdit cümlesi. Ayrıca öğreticidir de. Çocuğa birer birer ritmik saymayı öğretirken davranış değişikliği yaratmayı hedefleyen ve genelde hitap ettiği yaş grubundan kaynaklı hedefi tutturan mükemmel bir cümle.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 08 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Çocuklarının Güldüren Tepkileri İlkokul öğrencilerinin güldüren bazı tepkileri vardır. Çocukların sorduğu komik sorular nelerdir ? Erken yaşta çocukların sorduğu sorular bizlere neden komik gelmektedir ? Çocukların sordukları sorulardan nasıl kişilik analizi yapılır ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Envar Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Envar Okulları İlkokulu

Kişisel gelişime büyük önem veriyorlar. Okul başarısından çok hayattaki başarıyı 1. plana koyuyorlar ki bu bence en doğr...

Özel Altınay Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Altınay Koleji İlkokulu

Öğretmenleri çok ilgili, güler yüzlü hem öğrencilere hem de velilere karşı. Eğitim kalitesi olarak çok memnunuz tavsiye...

Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu

Samimiyetleri kaliteli eğitimi, eğitimci kurucuları ve çocuğumda gördüğüm gelişim doğrultusunda harika bir okul.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum