fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2021 Tercih Nasıl Yapılır?

Görüntülenme Sayısı: 204

6 Haziran 2021’de yapılan Liselere Giriş Sınavı’nın (LGS) sonuçları, 30 Haziran 2021 tarihinde açıklandı. Tercihler 5 Temmuz 2021’den itibaren öğrenciler ve veliler tarafından yapılmaya başlandı. Tercih süreci 16 Temmuz 2021 saat 17.00’de son bulacak. Peki, lise tercih süreci nasıl ilerliyor? LGS tercihi nasıl yapılır?

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2021 Tercih Nasıl Yapılır?

Öğrenciler öncelikle sınavdan bağımsız olarak sistem üzerinden yerel yerleştirme tercihi yapacak. Yerel Yerleştirme tercihi oldukça önemli. Çünkü Yerel Yerleştirme tercihi yapmadan, sınavla alan okul tercihi yapılamıyor.

Yerel Yerleştirme Nedir?

Yerel Yerleştirme tercihi, sınav puanından bağımsız olarak yapılan lise tercihidir. Öğrencilerin; ikamet adresleri, okula devamsızlık durumu, okul başarı puanı, ortaöğretim kayıt alanı gibi bilgileri doğrultusunda yapılmakta. Yerel Yerleştirme ekranından tercih yaparken karşımıza çıkan ekranda ikamete uygun kayıt alanında bulunan okullar yeşille gösterilirken, ikamete komşu okullar maviyle gösterilmekte. Kırmızı renk ile boyanan kısımlar ise ikamete uzak olan okulları ifade etmekte. En fazla 5 okul tercihinin yapıldığı Yerel Yerleştirmede 3 faktör önemli bir role sahip. Bunlar sırasıyla;

 • Kayıt alanı,
 • Okul başarı puanı üstünlüğü,
 • 8. sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı.

Tüm bunların eşit olduğu durumlarda, öğrencilerin 6. ve 7. sınıftaki yıl sonu başarı puanlarına göre yerleştirme yapılmakta. Tercih edilen 5 okuldan 3’ünün kayıt alanı bölgesinden (yeşil) olmasının zorunlu olduğu ve aynı okul türünün 3’ten fazla tercih edilemeyeceği unutulmamalı. Evine yakın yerdeki okullara gitmek istemeyen, Merkezi Yerleştirme tercihi yapmak için yeterli puanı olmadığını düşünen öğrenciler için özel okullar devreye girmekte. Özel okul fiyatlarını görmek için aşağıdaki listeleri inceleyebilirsiniz.

 • İstanbul Özel Okul Fiyatları
 • Ankara Özel Okul Fiyatları
 • İzmir Özel Okul Fiyatları
 • Antalya Özel Okul Fiyatları
 • Bursa Özel Okul Fiyatları
 • AdanaÖzel Okul Fiyatları
 • Kocaeli Özel Okul Fiyatları
 • Merkezi Yerleştirme nedir?

  Merkezi Sınav Puanına göre yerleşmek isteyen öğrenciler için ilk adım Yerel Yerleştirme tercihi ile tamamlandıktan sonra, sıra Merkezi Yerleştirmede. Sınavla öğrenci alan okulları seçebilmek amacıyla Merkezi Yerleştirme tercihleri yapılmalı. Aynı zamanda Merkezi Yerleştirme puanıyla öğrenci kabul eden özel liseler kayıtlara başlamış durumda. Özel okullardan alınan burslarla, özel okul imkanlarından yararlanarak hem akademik eğitimde hem de sosyal alanlarda gelişmek mümkün.

  Özel okulların burs ve taban puanlarına Özel Okullar Taban Puanları 2021 makalemizden ulaşabilirsiniz.

  Merkezi Yerleştirme, LGS puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır. Merkezi Yerleştirme tercihlerinde öğrenciler en fazla 10 adet okul tercihinde bulunabilir. Okulların geçen sene bünyesine aldığı öğrencilerin taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerine göre tahminde bulunarak tercih yapmak, daha doğru olacaktır.

  Yerel Yerleştirme tercihi yapan öğrenciler, sınav puanı baz alınarak tercih yapılan Merkezi Yerleştirme tercihlerini yapmaktadır. Aynı zamanda açılan ekranda Pansiyonlu Okullar sekmesi görülmekte. Okulda yatılı kalmak isteyen öğrenciler için Pansiyonlu Okullar tercih listesi 5 adet okuldan oluşturulabilir.

  Tercihler görüldüğü gibi 3’e ayrılıyor. Fakat Yerel Yerleştirme tercihi yapmayan öğrencilere, Merkezi Yerleştirme ve Pansiyonlu Okullar tercih listesi ekranı açılmıyor.

  Yerleştirmeye esas nakiller 2 dönemde de yapılıyor. Nakil olacak öğrenciler, sınavla alan 3 okul, Yerel Yerleştirmeyle alan 3 okul ve 3 Pansiyonlu Okul tercihinde bulunabilir. Tüm bu tercih döneminden geçip, okula yerleşen ve yerleştikten sonra okulunu değiştirmek isteyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil döneminde Yerel Yerleştirme tercihi yapma zorunluluğu olmadan Merkezi Yerleştirme tercihi yapabilecek.

  Sınava Giremeyen veya Tercihleri Kaçıran Öğrenciler Ne Yapacak?

  Okulların kontenjanlarının dolmaması durumunda yedek listedeki öğrenciler okula alınmakta. Aynı zamanda Lise Giriş Sınavı’na (LGS) giren ve Merkezi Yerleştirmeyle tercih yapan ve herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler için 2. tercih dönemi yapılmakta. Sınava katılamayan öğrenciler ilk tercih ve 2. tercih döneminde yalnızca Yerel Yerleştirme tercihi yapabiliyor.

  İkametine yakın okullara belirli sebeplerden ötürü çocuğunu göndermek istemeyen veliler, tercihleri kaçıran öğrenciler üzülmemeli. Özel okulların bursluluk sınavları devam ediyor. İyi bir lise, iyi bir üniversite, iyi bir hayat üçlemesiyle lise seçimi öğrencilerin hayatlarında büyük bir etken haline geliyor ve özel okullara olan talep giderek artıyor.

  Özel Okullara Nasıl Kayıt Yaptırabilirim?

  Sınavla öğrenci alan özel okullar için ön kayıt tarihi 1-5 Temmuz 2021 arası. Ön kayıt yaptıran öğrenciler 6 Temmuz 2021 tarihinde kesin kayıtlarını yaptırabilirler. Ön kayıt yaptıran kişilerden, kesin kayıt olmayanlar varsa 7 Temmuz 2021’de yedek listenin kaydı yapılmakta. Okulun kontenjanı tekrardan dolmazsa 8 Temmuz 2021’de 2. tercih dönemine girmekte ve 14 Temmuz 2021’e kadar serbest kayıt döneminde zorunlu olmamakla beraber taban puanları düşürülmekte. Aynı zamanda özel okullar taban puanlarını tercih dönemi öncesinde açıkladığı için öğrenciler tercih yaparken daha kesin yerleştirme sonuçlarına ulaşmakta. Tüm bunlara bakılırsa öğrenciler istedikleri özel okula girebilmek adına oldukça şanslı.

  Özel okulların bursluluk sınavları tamamen Lise Giriş Sınavı’ndan (LGS) bağımsız şekilde ilerliyor. Eğer çalışkan bir öğrenci Lise Giriş Sınavı’nda (LGS) heyecanlanıp, potansiyelini ortaya koyamadıysa, özel okulların bursluluk sınavlarıyla kendine ikinci bir şans yaratabiliyor. Bursluluk sınavlarını kazanan öğrenciler, özel okullara girdiklerinde çoğu devlet okuluna nazaran daha iyi şartlarda yetişiyor. Merkezi Yerleştirme puanına göre burs veren okullar da mevcut. İyi puanlarla, burslu bir şekilde en iyi şartlarda okumak isteyen öğrenciler, özel okulların bursluluk puan ve yüzdelik sıralamasını merak ediyor. Merak edenler Özel Okullar Taban Puanları 2021 makalemizden liselerin burs oranlarını ve taban puanlarını inceleyebilirler.

Bu makale Umut Arslan tarafından 08 Temmuz 2021 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fen ve Teknoloji Lisesi Nedir? Fen ve teknoloji lisesi avantajları nelerdir? Fen teknoloji liseleri nerelerde var? Fen ve teknoloji lisesi fiyatları ne kadar? Bu liselerin farkları nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Üsküdar Birey Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Üsküdar Birey Anadolu Lisesi

Kurucularını ve idari kadrosunu yakından tanıdığım bir kurum, yıllardır Çengelköy bölgesinde başarıyla hizmetlerini sürd...

Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi

Merhabalar okulunuz ile ilgili ilk olarak telefon ile bilgi almak istedim,telefonu karşılayan hanımefendinin sesindeki e...

Özel Dolmabahçe Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Dolmabahçe Okulları Anadolu Lisesi

Nurlan Hocamız Okula Disiplini Sağlıyacak Ve Askeri Kökenli Bir İnsan Olduğu İçin Okul Olduğundan Daha Disiplinve Daha B...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum