fb

Çocuğunuz Okula Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa

Görüntülenme Sayısı: 2816

Okulların açılmasına sayılı günler kala ilk heyecan ve kaygılar başladı bile. Bu kaygılardan biri de okuma-yazma bilen çocuklarının okulda sıkılıp sıkılmayacağı konusunda kaygıları olan anne-babalardan geliyor.

Çocuğunuz  1. Sınıfa Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa

Çocuğunuz ilkokula başlamadan önce kendi kendine ya da sizin öğretiminizle okuma-yazma öğrenmiş olabilir. Eğer çocuğunuz anasınıfında okuma yazma öğretilmiş bir özel okulun ilkokuluna devam edecekse, zaten okul programı bu şekilde oluşturulacağı için hiçbir sorun ile karşılaşmayacaktır. Ancak devlet okulları ve bazı özel okullar 1. Sınıfı okuma-yazma dönemi olarak değerlendirdiklerinden, bu okullardan birine gidecek olan çocuğunuz için farklı bir durum olabilir.

İlkokul 1. Sınıf çocuğunuzun temel okul alışkanlıklarını, okuma-yazma ve temel matematik becerileri kazandığı, sosyal becerilerinin arttığı bir dönem olacaktır. Bu dönemde çocuğunuzun okuma-yazma biliyor olması tüm becerileri sahip olduğu anlamına gelmez. Sınıf öğretmeninizin bu konuya bakış açısına göre eğitim yaklaşımlarında da farklılıklar olabilir. Öğretmenin bakış açısını öğrenmek için çocuğunuzun durumundan bahsederek öğretmeninize “okuma-yazma bilen çocuklarla çalışırken nasıl bir yol izleyeceğini, evde sizden neler beklendiğini” sormanız doğru olacaktır. Böylece sizde akılınızda takılan sorulara cevap bulabilir, çocuğunuzun eğitim yaşamının temelini oluşturacak bu dönemi verimli bir şekilde geçirebilmesinin yollarını öğrenmiş olabilirsiniz.

Sınıf öğretmenleri 1. Sınıfta yoğun olarak okuma-yazma çalışmaları yaptıracaklarından genel olarak çocuğunuzun da bu çalışmaları yapacağını unutmayınız. Ancak okuma-yazma bilmeyen çocukların öğrenmesi için yaptırılan yoğun tekrarlar çocuğunuz sıkılmasın diye yaptırılmayabilir. Bunu öğretmeninizle konuşarak öğrenmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Çocuğunuz  1. Sınıfa Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa-1

Bazı anne-babalar çocuklarının hazır olarak okula geldiklerini düşünüp ödev yaptırmama ya da öğretmenden ayrıcalıklı bir yaklaşım bekleme isteğinde olabilirler. Bu beklenti doğru değildir; çocuğunuzun okuma-yazma bilse de sosyal-duygusal olarak gelişmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Kendini diğer arkadaşlarından ayrıcalıklı hissetmesi onun sosyal yaşamını olumsuz etkileyebileceğinden, okuma yazma biliyor olma özelliğini çok göze batırmadan, diğer arkadaşları gibi çalışmalara katılması, belki sayfalarca harf yazmak değil ama en azından 1-2 sayfa yazarak kendini farklı hissetmemesinin sağlaması uygun olacaktır. Zaman zaman sınıf öğretmeninin de sınıf içerisinde çocuğunuza bireysel okuma-yazma çalışmaları yaptırması, çocuğunuzun bilgilerinin pekişmesini sağlaması ve motive olması açısından uygun olacaktır. Bu dönemin ödev yapma sorumluluğunu edindiği bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun seviyesine uygun ödevler verilerek bu ödevlerin evde yaptırılmasının da ayrıca önemli olduğuna dikkat çekmek isterim. Sonuç olarak sınıf öğretmeninizle iletişim halinde olmak ve koordineli olarak yol almak çocuğunuzun olumlu bir okul yaşamı geçirmesi için yeterli olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 1. Sınıf Öğrencisi Neleri Yapabilir?

Bu makale Elif Biçer tarafından 09 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Dikkat Dikkat 1. Sınıf Velisi Oluyorum İlkokulu veli adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli noktalar nelerdir? İlkokula başlamak nasıl zorluklar getiriyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Mektebim Koleji Ataşehir İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Ataşehir İlkokulu

Hocaları tecrübeli, eğitimi iyi. Yeni bir okul olduğu için biraz daha oturması lazım.

Özel Bilfen Koleji Yenişehir İlkokulu Özel Okul
Özel Bilfen Koleji Yenişehir İlkokulu

Eski Toprak koleji bakalım bilfen nasıl ilerleyecek.

Kolej İstanbul Montessori İlkokulu Özel Okul
Kolej İstanbul Montessori İlkokulu

Montessori yönteminin ülkemizdeki amiral gemisi diyebiliriz. Çocuk odaklı ve klasik sistemin tamamen dışında alternatif...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!