fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuz Okula Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa

Görüntülenme Sayısı: 49263

Okulların açılmasına sayılı günler kala ilk heyecan ve kaygılar başladı bile. Bu kaygılardan biri de okuma-yazma bilen çocuklarının okulda sıkılıp sıkılmayacağı konusunda kaygıları olan anne-babalardan geliyor.

Çocuğunuz  1. Sınıfa Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa

1. Sınıf Okuma Yazma Dönemi ise

Çocuğunuz ilkokula başlamadan önce kendi kendine ya da sizin öğretiminizle okuma-yazma öğrenmiş olabilir. Eğer çocuğunuz anasınıfında okuma yazma öğretilmiş bir özel okulun ilkokuluna devam edecekse, zaten okul programı bu şekilde oluşturulacağı için hiçbir sorun ile karşılaşmayacaktır. Ancak devlet okulları ve bazı özel okullar 1. Sınıfı okuma-yazma dönemi olarak değerlendirdiklerinden, bu okullardan birine gidecek olan çocuğunuz için farklı bir durum olabilir.

Sizin ve Çocuğunuz için en uygun eğitim ortamını sunan okulu bulabilmek için buradan ilkokullara göz atabilirsiniz.

Öğretmene Danışın

İlkokul 1. Sınıf çocuğunuzun temel okul alışkanlıklarını, okuma-yazma ve temel matematik becerileri kazandığı, sosyal becerilerinin arttığı bir dönem olacaktır. Bu dönemde çocuğunuzun okuma-yazma biliyor olması tüm becerileri sahip olduğu anlamına gelmez. Sınıf öğretmeninizin bu konuya bakış açısına göre eğitim yaklaşımlarında da farklılıklar olabilir. Öğretmenin bakış açısını öğrenmek için çocuğunuzun durumundan bahsederek öğretmeninize “okuma-yazma bilen çocuklarla çalışırken nasıl bir yol izleyeceğini, evde sizden neler beklendiğini” sormanız doğru olacaktır. Böylece sizde akılınızda takılan sorulara cevap bulabilir, çocuğunuzun eğitim yaşamının temelini oluşturacak bu dönemi verimli bir şekilde geçirebilmesinin yollarını öğrenmiş olabilirsiniz.

Okuma Çalışmalarından Sıkılabilir

Sınıf öğretmenleri 1. Sınıfta yoğun olarak okuma-yazma çalışmaları yaptıracaklarından genel olarak çocuğunuzun da bu çalışmaları yapacağını unutmayınız. Ancak okuma-yazma bilmeyen çocukların öğrenmesi için yaptırılan yoğun tekrarlar çocuğunuz sıkılmasın diye yaptırılmayabilir. Bunu öğretmeninizle konuşarak öğrenmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Çocuğunuz  1. Sınıfa Başlamadan Önce Okuma Yazma Biliyorsa-1

Sosyal ve Duygusal Gelişim Hala Gerekli

Bazı anne-babalar çocuklarının hazır olarak okula geldiklerini düşünüp ödev yaptırmama ya da öğretmenden ayrıcalıklı bir yaklaşım bekleme isteğinde olabilirler. Bu beklenti doğru değildir; çocuğunuzun okuma-yazma bilse de sosyal-duygusal olarak gelişmeye ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız. Kendini diğer arkadaşlarından ayrıcalıklı hissetmesi onun sosyal yaşamını olumsuz etkileyebileceğinden, okuma yazma biliyor olma özelliğini çok göze batırmadan, diğer arkadaşları gibi çalışmalara katılması, belki sayfalarca harf yazmak değil ama en azından 1-2 sayfa yazarak kendini farklı hissetmemesinin sağlaması uygun olacaktır. Zaman zaman sınıf öğretmeninin de sınıf içerisinde çocuğunuza bireysel okuma-yazma çalışmaları yaptırması, çocuğunuzun bilgilerinin pekişmesini sağlaması ve motive olması açısından uygun olacaktır. Bu dönemin ödev yapma sorumluluğunu edindiği bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun seviyesine uygun ödevler verilerek bu ödevlerin evde yaptırılmasının da ayrıca önemli olduğuna dikkat çekmek isterim. Sonuç olarak sınıf öğretmeninizle iletişim halinde olmak ve koordineli olarak yol almak çocuğunuzun olumlu bir okul yaşamı geçirmesi için yeterli olacaktır.

Ayrıca Bakınız: 1. Sınıf Öğrencisi Neleri Yapabilir?

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Dikkat Dikkat 1. Sınıf Velisi Oluyorum İlkokulu veli adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli noktalar nelerdir? İlkokula başlamak nasıl zorluklar getiriyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ümraniye GEN Koleji İlkokulu

Kızım 1. sınıfa gidiyor. Sene başında bir çok okul araştırıp Gen Koleji'ne göndermeye karar verdik ve kaydını yaptırdık....

Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum