fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Öğretmen Kime Göre Neye Göre İyi?

Görüntülenme Sayısı: 6051

Öğretmenlik mesleği “nasıl olması” gerektiği en çok tartışılan mesleklerden biri. Çocuğu olmayan bir yetişkine en iyi öğretmen nasıl olmalıdır diye sorduğunuzda alanında donanımlı diye cevap vermesi muhtemeldir.

Öğretmen Kime Göre Neye Göre İyi?

Velilerin Beklentileri Farklıdır

Çocuğu çok hareketli ve sınır koyma konusunda problem yaşayan bir veliye göre iyi öğretmen disiplinli ve sert olarak tanımlanırken, çocuğu çok hassas ve içe kapanık bir veliye göre en iyi öğretmen çocuklara bol bol sosyal aktivite yaptıran ve duyarlı olmalıdır.

İlkokul Öğretmeni Olmak

İlkokul öğretmenliği oldukça hassas bir meslek. Diğer mesleklerin çalıştığı ortamlarda gün içinde yetişkinlerle bir etkileşim söz konusuyken, öğretmenlikte günün en etkin zamanları belli yaş grubundaki çocuklarla geçer. Bu geçen zamanı da en etkili, en güvenli, en öğretici şekilde doldurmak zorundasınız. Bir günlük değildir yıllar aynı çocuklarla geçer. Çocuklar evde olduklarından farklı davranışlar sergilerler okulda. Anne-baba olarak bilmediğiniz yönlerini öğretmen ortaya çıkarabilir, keşfedebilir. Evde fark edemediğiniz bir hassasiyetini iyi gözlemci bir öğretmen hemen hissedebilir.

Öğretmen Kime Göre Neye Göre İyi?-1

Çeşit çeşit Öğrenciyi Yönetmeyi Çalışır

Üniversiteden mezun olduğu alanı ve onun üstüne eklediği eğitim ve deneyimleri öğretmende zaten hali hazırda olması gereklidir; donanım ve deneyim. Bunun dışındaki özellikler tamamen değişkenlik gösterebilmektedir. Çünkü öğretmen çok farklı özellikteki çocuklarla bir arada olabilir. Mutsuz bir çocuk, kırılgan bir çocuk, hareketli bir çocuk. Öğretmen bu sınıfın içerisinde günde en az 6 saat çocukların duygusal hassasiyetlerini de gözeterek öğretim yapar. Bir sınıfta bir tane anne-baba ayrı ya da olmayan çocuk varsa o sınıfın 4 sene boyunca derslerindeki anne ya da baba kelimelerinin yerini “evdeki yetişkinler” alır. Hareketli çocuğun 45 dakika boyunca sınıfta oturamayacağını bilerek onu hareket etmeye dönük aktivitelere yönlendirirken iletişime girmekte zorlanan çocuğu grup çalışmalarına teşvik eder. Bir yandan şiddete meyilli çocukta hep göz ucuyla takip edilir ve şiddete yöneleceği anlaşıldığında dikkati başka yöne çekilir. Anlatırken bile yorucu olabiliyor.

Etkili Sınıf Yönetimi

Aslına bakarsanız iyi bir öğretmenin özelliklerinin başında etkili sınıf yönetimi gelir. Etkili sınıf yönetimine hakim öğretmenler sizlerin gözünde canlandırdığınız yorgunluğu fiziksel olarak yaşamazlar. Elbette fiziksel olarak da yorucu meslektir ama işin özü çocuk olduğu için zihinsel yorgunluğu çok daha fazladır. Sınıftaki heterojen gruba göre eğitim ortamını şekillendirir ve programını ona göre yapar.

Öğretmen Kime Göre Neye Göre İyi?-2

İyi Bir Öğretmen

  • İyi bir gözlemcidir. Bir çocuğun sorununu tespit ettiğinde uzun süre farklı ortamlarda gözlemler.
  • Aileyle iş birliği yapar. Sınıf içerisinde halledilemeyecek problemler için gerekirse farklı uzman desteğinden yararlanır.
  • İyi bir rol modeldir ama asla bir ebeveyn değildir. Unutmamak gerekir ki öğretmen bir profesyoneldir. Çocuk için anne şefkati ya da baba sevgisi, anne ve babasıyla kurduğu iletişimde var olan duygular ayrıdır. Öğretmeniyle kurduğu iletişimden aynılık beklemek mesleğin profesyonelliğiyle bağdaşmaz. Öğretmen bilgiyi aktarıcı, rehber, destekleyicidir. Çocukla olan iletişimindeki duyguların anne ve babalık duygularıyla bir tutulması ve böyle bir beklenti içerisine girilmemesi önemlidir.

Etkili sınıf yönetimine sahip, donanımlı bir profesyonel olan öğretmen kime göre iyidir sorusunun cevabı bu durumda sınıftaki öğrencilerine göredir olacaktır. Bu özelliklere sahip bir öğretmen ve işbirliğine yatkın destekleyici bir aile çocuğun öğretim yaşantısının en büyük başarısı olacaktır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Güvenli İnternet Kullanımı İnternet kullanımı nasıl olmalı? Çocuğunuzun doğru şekilde internet kullanması için neler yapabilirsiniz? İnternette bulunan bilgilerin güvenirliği nedir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu

Sanatsal bir okul, şiirsel çalışmalar çok oluyor.

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum