fb

Okul Öncesi Oyunlar ve Faydaları

Görüntülenme Sayısı: 1401

Çocukların oyununu hafife almayın. Oyunlar boş zaman gibi görünebilir, ancak çocuklar oynamaya başladığında, hayali ejderhalarla savaşırken veya bir atlama organize ederken, aslında önemli yaşam becerileri geliştiriyorlar - ve yetişkinliğin meydan okumaları için beyinlerini hazırlıyorlar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları

Daha iyi davranış

Pediatri dergisinde 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre çocuklar, sınıfta gün içinde oyun alanındaki oynama şansına sahip olduklarında daha iyi davranıyor. Araştırmacılar, 8 ve 9 yaşlarındaki öğretmenlerin okuldaki i davranışlarını karşılaştırdı. Günde 15 dakikadan fazla ara verenler öğrenciler akademik sürede daha iyi davrandılar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-1

Takım için oynamak

2007'de Erken Çocukluk Eğitimi Dergisinde yayınlanan araştırmalar, hem özgür oyun hem de yetişkin rehberli oyunlarının anaokul öğrencilerinin başkalarının duygularıyla ilgili farkındalık kazanmalarına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Oyun ayrıca çocuklara kendi duygularını düzenlemelerini, onlara hayat boyunca ilerledikçe onlara hizmet eden bir beceriyi düzenlemelerini öğretir.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-2

Sağlıklı Yaşam

Ağaç tırmanışı, koşmak, zıplamak, çocukların televizyon veya bilgisayar oyunları zamanından çok daha fazla hareket etmesini sağlıyor. Amerikan Kalp Derneği, 2 yaşın üzerindeki çocukların günde en az bir saat, ılımlı, eğlenceli fiziksel aktivitelere katılmasını önermektedir. Aktif çocukların aktif yetişkinler halinde büyüdükleri ve böylece kalp rahatsızlığı ve diğer yerleşik yaşam tarzlarının riskleri azaldığına dair kanıtlar vardır.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-3

Öğrenmeyi Arttırır

Journal of School Health dergisinde 2009 yılında yapılan bir araştırma, çocukların daha fazla fiziksel aktivite testi sayısının artmasıyla birlikte, akademik testlerde daha başarılı olduklarını tespit ettiler. Psikololar, sınırsız akademik sınıf süresinin sınav puanlarını ve öğrenmeyi iyileştirmenin en iyi yolu olmayabileceğini söyledi. "Çocuklar, atlama atışı yaparken saymayı öğrenirler, sayıları öğrenirler ve bana hangi takımın önde olduğunu biliyorlar, oyun alanındaki öyküler anlatıyor ve aktif oluyorlar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-4

Okula Gitme İsteği

2010 yılında The Scientist dergisi, kaplumbağaların bile oynanmakta olduğunu gözlemlediğini belirtiyor. Çocuklar daha az mola, daha az oyun ve daha çok akademik eğitimle okullardan sıkılmaya başlıyorlar ve sonrasında okulu bırakma, okulu zorunluluk gördüğünden okula gitmek istememe durumlarına daha sık rastlanıyor. Oyun odaklı okullarda ise çocukların daha güvende hissettiğini ve okula gitme istediklerinin daha fazla olduğunu görüyoruz.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-5

Okul Öncesi Hareketli Oyunlar

  • Sıcak Lava basmama oyunu: Bir sürü kağıt tabağı veya kağıdı yere koyun ve birinden diğerine atlayın. Boş alanlara basmamaya dikkat edin çünkü onlar lavı temsil eder. Hem çocuğunuzun hayal gücü gelişecek hem de eğlenecek.
  • Birbirinizi taklit edin: Yürümeye başlamış bir çocuğunuz varsa, yaptıklarını taklit edin. O da sizi etmeye başlayacak. Bundan sonra hayvanları taklit etmeye başlayarak oyunu hareketlendirebiliriz. Örneğin: Bir kanguruyu taklit etmek çok eğlenceli olacaktır.
  • Yolları fethedin: Bantlarla veya yastıklarla döngü içinde bir yol yapın. Belli kurallar içinde bu yolu birlikte alın. İsterseniz araba sürün isterseniz koşun isterseniz ışık hızında hareket ederek zaman yolculuğu yapın.
  • Balon Badminton: Çocuklarınıza kağıt tabaktan bir raket yapın. İsterseniz iki kişi isterseniz tek başına balonu yere düşürmeyin.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 03 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Temel Lise Nedir? Temel Lise Nedir? Temel Lise Faydalı mı? Temel Lise'ye kimler gidebilir? gibi tüm soruların cevabına ulaşın!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Ataköy Bir Montessori Anaokulu Özel Okul
Ataköy Bir Montessori Anaokulu

Ataköy Bir Montessori Anaokulu, müstakil bir binada 1 yaş (14 ay) ve 6 yaş arası okul öncesi eğitim veren bir okuldur. O...

Özel Pera Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Pera Çocuk Anaokulu

Dil eğitimi çok iyi olan bir okul. İki dil birden öğretiyorlar öğretmenleri çok ilgili ve tecrübeli çocuklarla kendi çoc...

Özel Özveri Anaokulu Özel Okul
Özel Özveri Anaokulu

hızlı zamanda kulağımıza gelmeye başlayınca çocuğumuzu yazdırmayı tercih ettik. kesinlikle başarılılar ve bu işe öylesin...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!