fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Oyunlar ve Faydaları

Görüntülenme Sayısı: 13530

Çocukların oyununu hafife almayın. Oyunlar boş zaman gibi görünebilir, ancak çocuklar oynamaya başladığında, hayali ejderhalarla savaşırken veya bir atlama organize ederken, aslında önemli yaşam becerileri geliştiriyorlar - ve yetişkinliğin meydan okumaları için beyinlerini hazırlıyorlar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları

Daha iyi davranış

Pediatri dergisinde 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre çocuklar, sınıfta gün içinde oyun alanındaki oynama şansına sahip olduklarında daha iyi davranıyor. Araştırmacılar, 8 ve 9 yaşlarındaki öğretmenlerin okuldaki i davranışlarını karşılaştırdı. Günde 15 dakikadan fazla ara verenler öğrenciler akademik sürede daha iyi davrandılar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-1

Takım için oynamak

2007'de Erken Çocukluk Eğitimi Dergisinde yayınlanan araştırmalar, hem özgür oyun hem de yetişkin rehberli oyunlarının anaokul öğrencilerinin başkalarının duygularıyla ilgili farkındalık kazanmalarına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Oyun ayrıca çocuklara kendi duygularını düzenlemelerini, onlara hayat boyunca ilerledikçe onlara hizmet eden bir beceriyi düzenlemelerini öğretir.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-2

Sağlıklı Yaşam

Ağaç tırmanışı, koşmak, zıplamak, çocukların televizyon veya bilgisayar oyunları zamanından çok daha fazla hareket etmesini sağlıyor. Amerikan Kalp Derneği, 2 yaşın üzerindeki çocukların günde en az bir saat, ılımlı, eğlenceli fiziksel aktivitelere katılmasını önermektedir. Aktif çocukların aktif yetişkinler halinde büyüdükleri ve böylece kalp rahatsızlığı ve diğer yerleşik yaşam tarzlarının riskleri azaldığına dair kanıtlar vardır.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-3

Öğrenmeyi Arttırır

Journal of School Health dergisinde 2009 yılında yapılan bir araştırma, çocukların daha fazla fiziksel aktivite testi sayısının artmasıyla birlikte, akademik testlerde daha başarılı olduklarını tespit ettiler. Psikololar, sınırsız akademik sınıf süresinin sınav puanlarını ve öğrenmeyi iyileştirmenin en iyi yolu olmayabileceğini söyledi. "Çocuklar, atlama atışı yaparken saymayı öğrenirler, sayıları öğrenirler ve bana hangi takımın önde olduğunu biliyorlar, oyun alanındaki öyküler anlatıyor ve aktif oluyorlar.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-4

Okula Gitme İsteği

2010 yılında The Scientist dergisi, kaplumbağaların bile oynanmakta olduğunu gözlemlediğini belirtiyor. Çocuklar daha az mola, daha az oyun ve daha çok akademik eğitimle okullardan sıkılmaya başlıyorlar ve sonrasında okulu bırakma, okulu zorunluluk gördüğünden okula gitmek istememe durumlarına daha sık rastlanıyor. Oyun odaklı okullarda ise çocukların daha güvende hissettiğini ve okula gitme istediklerinin daha fazla olduğunu görüyoruz.

Okul Öncesi Oyun Etkinlikleri ve Faydaları-5

Okul Öncesi Hareketli Oyunlar

  • Sıcak Lava basmama oyunu: Bir sürü kağıt tabağı veya kağıdı yere koyun ve birinden diğerine atlayın. Boş alanlara basmamaya dikkat edin çünkü onlar lavı temsil eder. Hem çocuğunuzun hayal gücü gelişecek hem de eğlenecek.
  • Birbirinizi taklit edin: Yürümeye başlamış bir çocuğunuz varsa, yaptıklarını taklit edin. O da sizi etmeye başlayacak. Bundan sonra hayvanları taklit etmeye başlayarak oyunu hareketlendirebiliriz. Örneğin: Bir kanguruyu taklit etmek çok eğlenceli olacaktır.
  • Yolları fethedin: Bantlarla veya yastıklarla döngü içinde bir yol yapın. Belli kurallar içinde bu yolu birlikte alın. İsterseniz araba sürün isterseniz koşun isterseniz ışık hızında hareket ederek zaman yolculuğu yapın.
  • Balon Badminton: Çocuklarınıza kağıt tabaktan bir raket yapın. İsterseniz iki kişi isterseniz tek başına balonu yere düşürmeyin.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Temel Lise Nedir? Temel Lise Nedir? Temel Lise Faydalı mı? Temel Lise'ye kimler gidebilir? Temel liseye 12. sınıfta geçiş yapılır mı? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabına ulaşın!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yakacık Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anaokulu Özel Okul
Özel Yakacık Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anaokulu

Eğitim yönüyle mükemmeller. Çalışanlar ve öğretmenler ilgili alakayı hiç eksik etmiyorlar. Çocukların üstüne gerçekten t...

Özel Güzidem Montessori Çocuk Atölyesi Anaokulu Özel Okul
Özel Güzidem Montessori Çocuk Atölyesi Anaokulu

fiziksel yapı ve bahçe düzenlemesi olarak gördüğünüzde keşke ben de çocuk olsaydım diyeceğiniz olanaklara sahip. hayvana...

Özel Erdem Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Erdem Koleji Anaokulu

Disiplinli, iyi eğitim veren bir okul bunun yanı sıra okulda aile ortamı var Öğretmenleri çok ilgili kendi çocuklarıymış...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum