fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarımızı Neden Özel Okula Gönderiyoruz?

Görüntülenme Sayısı: 13712

Çocuklar en değerli varlıklarımız. Onların için en iyisini düşünmek anne-babaların birincil görevi. Bebekliklerinden itibaren yapılan seçimlerde her zaman onlar için en iyisi, en doğrusu kaygısı gözetilir. Çocuğun doktor seçimi tavsiyelerle tanıdıklar tarafından memnun kalınan bir doktordur. Kıyafet, oyuncak ve beslenmesine dair seçimler zaten senelerdir güvenirliği kanıtlanmış markaların ürünüdür.

Çocuklarımızı Neden Özel Okula Gönderiyoruz

Şüphesiz bu seçimlerin en zoru okul çağına geldiklerinde yaşanır. Çocuğunuzu okula göndermek için bir karar verirsiniz. Özel okul mu yoksa devlet okulu mu? Bu ilk karar daha sonra verilecek kararların belki de en kolayıdır. Ekonomik olarak özel okul ücretini karşılamaya hazır ailelerin birçoğu çocukları için en doğru karar olduğunu düşünerek özel okul kararı verir. Peki çocuklarımızı özel okula neden göndeririz? Özel okulun devlet okulundan farkı nedir? Devlet okulundan farklı olarak çocuğunuza neler kazandırır? Her özel okula giden çocuk bu kazanımlara sahip olur mu?

Yabancı Dili Mükemmel Olsun

Şüphesiz en büyük tercih nedenlerinden biri çocukların küçük yaştan itibaren yabancı dil eğitimi almaları ve bu dili ana dillerine yakın konuşma becerisine sahip olmaları. Hatta çift dil öğreten okullar son günlerde daha tercih edilmektedir. Bir yabancı dili ileri derecede konuşma becerisi çocuğun vizyonunu genişletir, çok fazla kaynağa ulaşmasını sağlar ve öğrenme motivasyonunu artırır. Günümüzde bile yabancı dil bilmemek başlı başlına bir sorun olmaktayken şimdinin ilkokul çağındaki çocuklar yetişkin olduklarında yabancı dil bilmemek gibi bir seçeneğin kalması bile mümkün olmayabilir.

Çocuğum Kendini İfade Edebilsin

Acı ama gerçek ki özel okulların tercih edilme nedenlerinden biri de çocuğun kendini çekinmeden rahatlıkla ifade edebilme özgürlüğüne sahip olması. Bu devlet okullarında çocuklar kendilerini özgürce ifade edemiyor anlamına gelmesin. Çoğu özel okuldan çok daha demokratik öğrenme ortamları yaratabilmiş başarılı devlet okullarımız da bulunmaktadır. Fakat anne-babalar işlerini öğretmenin insiyatifine ya da kişilik özelliklerine bırakmak istemeden doğrudan demokratik öğrenme ortamlarını ilke edinmiş eğitim yaklaşımları uygulayan özel okulları tercih etmektedirler.

Akademik Doyum, Fiziksel Başarı

Okul içinde sağlanmış sportif olanaklar da özel okulların bir artı özelliği. Anne- babalar çocuklarını hafta içi- hafta sonu bölünme ve ayrı yerlere ulaşım sıkıntısına girmeden çocuğun becerisine uygun spor dallarından herhangi birini öğrenmesini seçtikleri okul bünyesinde sağlayabilmektedirler. Çocuk yeteneklerine göre yönlendirilirken başka bir yere gitmek olmaktan kaybedeceği zamanı da kazanmış olmaktadır.

Sanat

Özel okulların çoğunun sanat programlarına çok fazla önem verdiği artık bir gerçek. Sadece akademik olarak değil sanat dallarında da çocukları yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek ve yönlendirmek, çocuklara sanat eserleri ve sanat dallarıyla ilgili entelektüel bir birikim sağlamak da fark olarak ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Faaliyetler

Çocukları Türkiye’de faal olan Sivil Toplum Kuruluşları hakkında bilgilendirmek, ortak çalışmalar yapmak, çeşitli organizasyonlarda aktif olarak görev almalarını sağlamak, proje hazırlama ve proje basamaklarında ekip çalışmasına katılımlarını sağlamak vb. çocukları toplum hayatının içine katmayı hedefleyen programlar da özel okulların tercih nedenlerinden biri.

Çocuklarımızı Neden Özel Okula Gönderiyoruz2

Programlar

Yurtdışında çeşitli ülkelerde de eşzamanlı uygulanan ve etkinliği kanıtlanmış; GEMS, IB diplomasına dahil olan; PYP programı , MYP programları, okul öncesi dönem Montessori , Reggio Emilia Yaklaşımı, High Scope vb.. yaklaşımları ve uygulamaları özel okulların tercih edilmelerinde en büyük etken elbette.

Çocuğunuz için özel okul tercih etmeniz çocuğunuza birçok avantaj sağlayacağı açıktır. Hangi okulu tercih edeceğinizi ise mutlaka detaylı bir inceleme yaparak karar vermelisiniz.

Peki sizin özel okul tercih etme nedeniniz nedir? Çocuğunuzu özel okula gönderiyorsanız, özel okulu tercih etme nedeninizi lütfen yazının sonunda bulunan yorum kısmına yazınız. Böylelikle tercih konusunda zorlanan diğer ailelerimize karar verme konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız; Özel Okul mu Devlet Okulu mu?
Bu makale Esin Acartürk tarafından 10 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Mükemmel Öğretmene Dair Doğru Bilinen Yanlışlar Öğretmene dair hangi söylemler aslında eğitim kalitesi ve çocuk psikolojisi açısından zararlıdır? Bu konuda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sultan Anne Anaokulu Özel Okul
Özel Sultan Anne Anaokulu

Hem çalışanlar hem de hizmet açısından çok memnunuz. Çocuğumuzu gönül rahatlığıyla gönderiyoruz. Öğretmenler güler yüzlü...

Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu Özel Okul
Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu

Kuruma ilk geldiğimde bir hemşirenin olması aklımda çocuğumun sağlık sorunları olduğunda müdahale edecek birinin. Olması...

Özel Global Bilim Merkezi Anaokulu Özel Okul
Özel Global Bilim Merkezi Anaokulu

5 yıl önce kızımın gittiği halada ara ara görüştüğümüz Aile sıcaklığını hissedeceğiniz sıcacık bir yuva gibi kurum.Kuruc...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum