fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?

Görüntülenme Sayısı: 7726

Çocukları okumaya teşvik etmek, konu çocuklar olduğu sürece zor olmuştur. Okuma, yalnızca eğitimde değil, aynı zamanda bu kadar çok iletişimin dijital olarak, e-postayla ve metin tabanlı mesajlaşma sistemlerinde gerçekleştiği modern iş dünyasında da gereklidir. Bu nedenle anlama okumak ve etkili iletişim kurmak hayati önem taşır ve genç yaşta öğretilmesi gerekir.

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?-1

Zevk İçin Kitap Okuyan Çocuklar

Tüm bunların dışında zevk için okumak, çocuklar okula giderken ve yetişkinliğe geçerken sağladığı birçok avantaj vardır. 17.000'den fazla insana yapılan bir araştırma, zevk için kitap okuyan öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirmesi dılında aynı zamanda matematiksel zekaya da iyi geldiğini gözlemdi.

Çocukların Kelime Dağarcığını Geliştirin

Çocuğun dil beceri düzeyine bağlı olarak ona okuması için bir hikaye verin. Hikaye bittiğinde, çocuğunuzdan hikayenin en sevilen parçalarını tespit etmesini isteyin. Bu, çocukların eğlenceli vakit geçirmelerine ve bir sonraki sayfaya geçmek için ilgi oluşturmasına olanak tanır.

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?-2

Onlara Hikaye Okuyun

Okumalar ne kadar fazla olursa edebiyat onların günlük hayatlarının bir parçası haline gelir. Bir çocuk, her hikaye ile birlikte yeni bilgi, kavramlar, farkındalık ve yeni bir ses ile tanışır.

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?-3

Her Türden Kitap Bulundurun

Çocuğunuzun kendine ait bir kütüphanesi ya da ortak kütüphanede bir alanı olsun. Bu alanlarda kendi zevkleriyle seçtikleri kitaplar dışında, sizin onlar için seçtiğiniz birçok kitap olsun. Çünkü çocuğunuz kurmaca hikayelerden çok gerçekten yaşanmış olaylar üzerine yazılmış kitapları sevebilir. Bunların dışında çocuklar için yazılmış bilim-kurgu kitapları, polisiye kitapları da eksik etmeyin.

Okumaları Oyun Haline Getirin

Okumayı çocuklarınızın hayatına olağan şekilde de ekleyin. Çocuklarınız her zaman kitap okumak zorunda değildir. Örneğin, sokak ve trafik plakalarını okumayı bir oyun haline getirebilirsiniz. Plaka isimlerini okumak da bunların arasına eklenebilir.

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?-4

Kitap Seçme Özgürlüğü Verin

Eğlence için okuma, bir çocuğun okuldaki performansını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir; ancak çocuğa okumayı sevmeyi öğretmek, ona sadece bir kitap vermekten daha fazlasını gerektirir. Bir roman, çizgi roman veya bir dergi olsun bakılmaksızın okuduklarını seçen çocuklar, okuduklarıyla daha meşguldür ve bilgiyi tutma ihtimali daha yüksektir.

Yaşına Uygun Kitaplar Seçmesine Yardım Edin

Çocuklarınızın okuma tutkusunu artırmak için onları ilgilendiren konularda yaşına uygun kitapları seçmelerinde yardımcı olun. Onları kitap satıcılarına götürün tüm kitaplık seçeneklerini gösterin. Çok çeşitli seçeneklere erişim, ebeveynlerin çocuklarının okuma dünyasına ayak basmalarını sağlayan hikayeleri bulmasına yardımcı olmasını kolaylaştırır.

Çocuklarınızı Nasıl Kitap Okumaya Teşvik Edersiniz?-5

Okuduğu Kitapların Filmini İzleyin

Çocuğunuzun okuduğu kitabın filmi varsa onu mutlaka ailece izleyin. Çünkü çocuklar aileleriyle yaşadığı bu özel an için tekrar tekrar kitap okumak isteyecektir. Filmdeki düşünceleri ve kitabı okurken hayal ettiklerini karşılaştırdıkları zaman farklı bakış açılarını da anlamaya başlayacaktır.

Çocuğunuzun Okumasına İlgi Gösterin

Yanıtınız veya geri bildiriminiz, iyi bir okuyucu olmaya çalıştıklarında güçlü bir etkiye sahiptir. Onların çabaları için onlara gerçek bir övgü vermeyi her zaman unutmayın.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 09 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Matematik Eğitiminin Önemi Çocuklar genellikle matematiğin onların hayatında neden olması gerektiğini sorarlar. Matematiğin önemi nedir? Matematik eğitimi öğrencilere neyi kazandırır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bil Okulları Doğu Ataşehir Kampüsü İlkokulu Özel Okul
Özel Bil Okulları Doğu Ataşehir Kampüsü İlkokulu

Sosyal sorumluluk projelerinin altından alnının akıyla çıkarak hem kendi öğrencilerine hem ülkemizdeki diğer eğitim kuru...

Özel Halkalı İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Halkalı İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Alanında başarılı öğretmenleriyle donanımlı laboratuvarlarıyla eğitim kalitesi olarak dört dörtlük diyebileceğim bir oku...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum