fb

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)

Görüntülenme Sayısı: 224988

Rehberlik Araştırma Merkezi nedir? Kimler başvuruda bulunabilir? Rehberlik Araştırma Merkezi, özel öğrenciler için hangi çalışmaları yapar? Eğer sizde özel bir çocuğa sahipseniz ve RAM’dan yararlanmak istiyorsanız, merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları için hemen makalemizi okumaya başlayın.

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)-1

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

  • Rehberlik araştırma merkezleri (RAM) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan, özel eğitim ve rehberlik psikolojik danışmanlık konularında ailelerin ücretsiz destek alabileceği kurumlardır.
  • Rehberlik araştırma merkezleri genellikle her ilçede bir tane bulunmaktadır.
  • Kurumda özel eğitim öğretmenleri ve psikolojik danışmanlar çalışmaktadır.
  • RAM’da çalışan personel, hafta için 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olmasına rağmen kurumda, okullardaki “yaz tatili” ve “sömestre tatili” uygulanmamaktadır.
  • Daha çok özel eğitim konusunda hizmet veren kurumda “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” ve “Özel Eğitim” olarak 2 bölüm yer alır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü;

İlçede yer alan okulların “rehberlik servisleri” ile koordineli olarak çalışmakta, yıllık yapılacak rehberlik planlarının hazırlanması ve uygulanmasına destek sağlamaktadır. Ayrıca okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin mesleki bilgilerinin arttırmak amacıyla seminer çalışmaları planlamaktadır.

Özel Eğitim Bölümü;

Gelişimsel geriliği olan ya da olmasından şüphe duyulan çocuklar ile üstün zekalı olduğu düşünülen çocukların inceleme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Özel gereksinimi olan(zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, üstün yetenekli gibi) okul çağı çocukları için, okullarda uygun eğitsel hizmetin sağlanması konusunda da destek vermektedir.

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)-2

RAM’a Kimler Başvuruda Bulunur?

RAM’a gelişiminde gerilik olan ya da olduğundan şüphe duyulan çocuklar ile üstün zekaya sahip olduğu düşünülen çocukların aileleri başvuruda bulunmaktadır. Rehberlik ve Araştırma Merkezine nasıl başvuru yapılacağını öğrenmek için makalemizi inceleyin.

RAM’da Hangi Değerlendirme Envanterleri Kullanılmaktadır?

RAM’da çalışan personelin eğitimleri dahilinde, zeka testleri (WISC-R ve Stanford Binet Testleri) ve gelişim testleri uygulanmaktadır.

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)-3

Özel eğitim gereksinimi olduğu belirlenen öğrencilere yönelik RAM hangi çalışmaları yapmaktadır?

Özel eğitim gereksinimi olduğu belirlenen öğrencilere, ücretsiz özel eğitim desteği alabilmeleri için RAM rapor çıkmakta ve bu raporun devamlılığının sağlanması amacıyla her yıl düzenli olarak çocukların değerlendirmeleri yapılmaktadır. Her yıl düzenli olarak yapılan değerlendirmelerde öğrencilerin destek aldığı Rehabilitasyon Merkezinden, devam ettiği okulun sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeninin gözlemlerinin yer aldığı “Bireysel Gelişim Raporu”na göre değerlendirme yapılmaktadır.

Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından okul çağında özel eğitim gereksinimi olan çocuklar için “Kaynaştırma Eğitimi” kapsamında sınıf öğretmeni ve okul rehber öğretmenlerinin dahil olduğu” BEP Kurulunun” oluşturulması sağlanarak, her öğrencinin gelişimsel ihtiyacına uygun “Bireyselleştirilmiş Eğitim Planlarının (BEP)” hazırlanması takip edilmektedir.

Özel öğrencilerin nasıl eğitim aldığını merak ediyorsanız İlkokulların Özel Eğitim Öğrencileriyle Deneyimi makalesine mutlaka göz atın!

Bu makale tarafından 05 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Dil Gelişimi Çocuklar bebekliklerinden itibaren konuşma yeteneklerini sürekli olarak geliştirmektedir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu Özel Okul
Özel Mia Mutlu İlk Adımlar Anaokulu

Çocuklara değer veren, kendi ayakları üstünde durmalarını öğreten , psikolog ve okul müdürünün bile çocuklarla birebir i...

Özel Kilittaşı Anaokulu Sabancı Üniversitesi Kampüsü Özel Okul
Özel Kilittaşı Anaokulu Sabancı Üniversitesi Kampüsü

Okulun bahçesi, binası ve sınıfları oldukça iç açıcı. Ozellikle bahce düzenlemesi gerçekten güzel. Çocukların böylesine...

Özel Özgür Nesiller Anaokulu Özel Okul
Özel Özgür Nesiller Anaokulu

Yenilenmiş, tertemiz, uzman ve sevgi dolu öğretmenleri ile Atatürk'ün izinde özgür nesiller yetiren bir okul...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum