fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana
Onaylanmış Okul Profili
Kartal Anadolu Lisesi

Kartal Anadolu Lisesi

Okulu Paylaş!
  • whatsapp share
  • twitter share
  • facebook share
  • mail share

Genel Bilgiler

Okul Saatleri:
Tam gün: 08:30/15:35

Kartal Anadolu Lisesi Hakkında

Kartal Anadolu Lisesi, İstanbul'un Kartal ilçesinde ilk kurulan anadolu lisesidir. 1985'te eğitim - öğretim vermeye başlayan bu kurum Almanya'dan dönen işçilerin çocukları için hizmet vermek amacıyla Almanya destekli olarak açılmıştır. Halen Alman öğretmen barındıran bu okul 2008 yılına kadar 1. yabancı dil olarak Almanca dersleri vermiş olup, daha sonra 1. yabancı dilin İngilizce olduğu seçenek de koymuştur. Anadolu lisesi olarak başlayıp, anadolu lisesi olarak devam eden nadir okullardan biridir. Aynı zamanda ilkleri tarihine yazdıran Kartal anadolu Lisesi; ISO 9001 belgesini alan ilk resmi okul olarak bilinmektedir. Korusu bulunan ve yeşillikler içindeki bahçesiyle, arazisi en geniş devlet liselerinden biri olmakla beraber akıllı tahta sisteminin de ilk uygulandığı okullardandır. Senelerdir süregelen bu eğitim, seçkin yönetim kadrosu ve uzman öğretmenleriyle devam ettirilirken kaliteli ve nitelikli eğitimin adresi haline gelmişlerdir.
Kartal Anadolu Lisesi, öğrenci yanlısı yaklaşımıyla ezbere sistemden uzak bir anlayışla, uygulama yoluyla öğrenmenin daha etkin ve kalıcı bir öğrenme sağlayacağı biliciyle eğitim vermektedir. Bu kurum, öğrenmenin bilgiyi belleğimize depolamaktan çok daha karmaşık bir işlem olduğunu benimsemiştir. Bu bağlamda okulun bu konudaki amacı; bilginin, ne işe yaradığını, ne anlama geldiğini tam olarak öğrenciye özümseterek kalıcı öğrenmeyi sağlamaktır. Okul bünyesinde bulunan uzman kadro, öğrenmek için bilginin akılda tutulmasının yeterli olmayıp, aynı zamanda transfer edilebilmesinin de gerekli olduğunu özümseyip, bu anlamda öğrenciler için düzenlenen münazara etkinlikleriyle, akılda tutma, bilginin daha sonra anımsanmak üzere bellekte saklanmasını sağlamaktadır.
Kartal Anadolu Lisesi, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkan, laik cumhuriyetin kazanımlarını benimseyen, çağdaş, eleştirel düşünme becerilerine sahip, öz güveni ve öz saygısı gelişmiş, sorun çözme becerisi güçlü, çözüm odaklı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda alanında uzman ve ünlü mezunları olan bir okul haline gelmiştir.
Kartal Anadolu Lisesi, akademik başarılarının yanı sıra projeleri, sanat ve spor alanındaki faaliyetleriyle de öne çıkan devlet okullarından biri olmaktadır. Yurtdışı projeleriyle, öğrenci değişim programlarıyla ülkeler arasındaki kültürel farklılık ve benzerliklerin anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda her yaz yurtdışı kampları düzenlemektedir. Öğrenciler, bu ziyaretlerinde başta Almanca olmak üzere yabancı dil bilgilerini geliştirip uygulayabilmektedirler. Her sene yapılan öğrenci değişimlerinde öğrenciler, seçtikleri Alman, Hollandalı veya Fin arkadaşlarına misafirlik etmektedir. Değişimin ardından kaldıkları öğrenci de Türkiye'de kendi evlerinde ağırlanır. Böylece samimi bir iletişim gelişmesi sağlanırken, öğrenciler hayat boyu devam edecek bir arkadaşlık kurar ve farklı kültürleri tanıma fırsatı elde ederler.
Kartal Anadolu Lisesi, görkemli mezuniyet töreniyle öğrencilerini mezun eder ve üniversite yerleştirme sınavıyla Türkiye'nin en iyi üniversitelerine yerleştiren bir okul konumundadır.

icon Senin Yorumun
icon

Bu okul hakkındaki yorumunu çok merak ediyoruz!

Bu okul ile ilgili tecrübelerini yazarak
çocuklarını bu okula yazdırmak isteyen velilerin karar sürecine yardımcı
olabilirsin.

Kartal Anadolu Lisesi İletişim Bilgileri

Cevizli Mah. Denizer Cad. Karabük Sok. No:10, Kartal / İstanbul
0 216 352 11** Numarayı Göster
Lütfen Bekleyin

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum