fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Lütfen Bekleyin...

Doğrulanmış Profil
Özel Fener Rum Lisesi

Özel Fener Rum Lisesi

Okulu Paylaş!
  • whatsapp share
  • twitter share
  • facebook share
  • mail share

Genel Bilgiler

Özel Fener Rum Lisesi Hakkında

Özel Fener Rum Lisesi örf, adet ve geleneklerinden aldığı güçle, kimliğine, tarihine ve kültürüne sahip çıkarken evrensel değerleri yakalayabilen, sorumluluk sahibi, yaratıcı, öz güvenli, bilime saygılı, hedefleri olan, estetik beğenileri gelişmiş, sağlıklı iletişim kurabilen, kendini geliştiren, başarıyı hedefleyen, yenilikçi, yaratıcı, lider olabilen, toplum tarafından takdir edilen bireyler yetiştirmektir.
Özel Fener Rum Lisesi, fetihten önce faaliyet gösteren Patriklik Akademisi'nin bir devamı olarak bilinmektedir. 1454 yılında İstanbul’un fethinden bir sene sonra Fatih Sultan Mehmet, Rum halkına vermiş olduğu hakların yanı sıra, Patrik Gennadios Sholarios’un okulun kurucusu ve aynı zamanda 1. Patrik olmasına izin vererek, Patrikhane’nin devamının sağlamış ve okulun aynı adla devam etmesine izin vermiştir. Yüzyılları bulan tarihi boyunca okul çeşitli isimler almıştır. Patrikhane Akademisi, Büyük ve Rum Halkının Müzesi, Şehirlerin Kraliçesinin Müzesi, Kırmızı Okul, Mekteb-i Kebir, Birinci Akademi, Kuruçeşme Rum Halkı Müzesi gibi isimlerle anılmıştır. Burada müze Antik Yunan zamanındaki: "Güzel sanatların, kültürün, müziğin, şiirin ve felsefenin geliştirildiği yer" anlamıyla kullanılmaktadır. Bu bağlamda yüz yıllardır bünyesinde sanat ve kültür etkinlikleri barındıran bu okul, öğrencilerine bir çok kazanım sağlamaktadır. Özel Fener Rum Lisesi, 555 senedir kesintisiz eğitimine devam etmektedir. Özel okul bugün “Özel Fener Rum Lisesi ve İlköğretim Okulu” adıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, özel okul statüsüyle eğitim hayatına devam etmektedir. İlköğretimin ikinci kademesini oluşturan 6. 7. ve 8. sınıfları ile orta öğretimin dört sınıfı da Özel Fener Rum Lisesi'nde bulunmaktadır. Okulun giderleri “Fener Mekteb-i Kebir Vakfı” tarafından karşılanmakta ve öğrencilerden eğitim ücreti alınmamaktadır.
Bu okul, öğrencilerini doğaya ve tüm canlıların yaşam hakkına saygılı, çevre sorunlarına duyarlı, evrensel düşünüp yerel uygulamalar ve değerlendirmeler yapabilen, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen, fiziksel ve ruhsal sağlığı yerinde, tutarlı davranışlar sergileyen, hak ettiği kariyer yolunda yürüyebilen, en az iki yabancı dili kullanabilen, sanata ve sanatçıya değer veren, estetik kavrayış sahibi bireyler yetiştirmek amacındadır.

Özel Fener Rum Lisesi Sıkça Sorulan Sorular

  • Özel Fener Rum Lisesi hangi yabancı dil imkanlarını sunuyor?
    Kurumda İngilizce dil eğitimi verilmektedir.
icon Senin Yorumun
icon

Bu okul hakkındaki yorumunu çok merak ediyoruz!

Bu okul ile ilgili tecrübelerini yazarak
çocuklarını bu okula yazdırmak isteyen velilerin karar sürecine yardımcı
olabilirsin.

Özel Fener Rum Lisesi İletişim Bilgileri

Balat Mahallesi, Sancaktar Yokuşu, No:36, Fatih / İstanbul
0 212 963 2083
Okul Hemen Sizi Arasın!
Fiyat bilgileri, erken kayıt avantajları, randevu talepleri ve sorularınız için formu ücretsiz doldurun. Okul sizi hemen arasın.

Aradığınız Okul ile Hemen Ücretsiz İletişime Geçin!
Sizi arayalım.

Okul Seçerken
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Hemen Arayın!

0212 963 08 28
Harita
Lütfen Bekleyin

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum